podobá muche domácej. Silne poškodzuje skoré kultivary kapusty, karfiol, kaleráb, teda všetky kapustoviny.
Napadnutá rastlina reaguje matným, olovnatým sfarbením, pripomínajúcim inovať. Postupne hynie. Škodlivosť sa zvyšuje za suchého počasia. Príčinou je stmavnutý a úplne zničený koreň, čo je výsledok aktivít lariev kvetárky. Do koreňa sa dostávajú z pôdy, pričom do blízkosti koreňového kŕčka kladie samička vajíčka. Larvy obžierajú mladé korene, neskôr prenikajú do hlavného koreňa a ich chodbičky zasahujú až do stonky. V našich podmienkach môže mať kvetárka až tri generácie za rok.
Prvá generácia dospelých jedincov nalietava od konca apríla po stred mája z minuloročných plôch kapustovín, kde prezimovala vo vrchných vrstvách pôdy. Už po týždni začínajú muchy klásť biele, približne milimeter dlhé vajíčka. Po 5 až 10 dňoch sa z vajíčok liahnu larvy. V priebehu dvoch až troch týždňov sa larvy v napadnutých koreňoch alebo v pôde kuklia. Larvy druhej generácie škodia najmä koncom júna a v júli, v auguste vyletúvajú muchy. Tretia generácia škodí predovšetkým za teplého počasia v septembri až októbri, zvyčajne v porastoch neskorého karfiolu a ružičkovej kapusty.
Z ochrany sa osvedčuje zakrývanie rastlín textíliami. Niektorí záhradkári odporúčajú hrobkovaním podporiť tvorbu koreňov, čím sa škodlivosť zmierňuje. Z insekticídnych metód je vhodné zalievanie rastlín dva týždne po výsadbe prípravkami Basudin 60 EC, Basudin 600 EW, Diazol 60 EC, Sumithion 50 EC. Okrem Sumithionu 50 EC (0,2% koncentrácia) sa všetky prípravky používajú v 0,1-percentnej koncentrácii. K jednej zalievanej rastline počítame približne so spotrebou 0,1 litra pripraveného roztoku.
Autor: Ing. Štefan TÓTH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.