Doc. Ing. Viliam HORNIAK, CSc.
Ovocné rastliny potrebujú pre optimálny vývin, rast a kvalitnú úrodu značné množstvo vody. Hlavným orgánom príjmu vlahy je koreňový systém a hlavným transpiračným orgánom sú listy. Pri nedostatku pôdnej vlahy nastáva vodný deficit, ktorý spôsobuje vädnutie rastlín, pokles úrody a obmedzený rast ovocnín. Správnym zavlažovaním podstatne zvýšime úrodu ovocia, zlepšíme veľkosť a vzhľad plodov, ako aj ich nutričnú hodnotu.
Nedostatok prirodzených zrážok v našich podmienkach a ich nerovnomerné rozloženie počas vegetačného obdobia si vyžadujú opatrenia na optimalizáciu vodného režimu pôdy. Pre dobré pestovateľské výsledky v záhradkách je preto potrebné ovocné rastliny zavlažovať a po zrážkach i zavlažovaní pôdu povrchovo kypriť, aby sa predišlo vyparovaniu pôdnej vlahy. Doplnková závlaha si vyžaduje sledovanie prirodzených zrážok, stavu ovocných rastlín (napríklad vädnutie), momentálnu vlhkosť pôdy a teplotu ovzdušia, aby sme mohli určiť termín zavlažovania a závlahové množstvo vody.
Jablone potrebujú v júni až auguste 120 až 240 milimetrov vlahy, v dávkach po 30 až 40 milimetrov (30 až 40 litrov vody na štvorcový meter), obvykle v 4 až 6 závlahových dávkach. Marhule a broskyne si v máji a júni vyžadujú 90 až 200 milimetrov vlahy, po 30 až 40 milimetrov v 3 až 5 dávkach. Hruškám zabezpečíme v júli a auguste 90 až 200 milimetrov, po 30 až 40 milimetrov v 3 až 5 dávkach. Čerešne a višne potrebujú v máji a júni a slivky a ringloty v júni až auguste po 90 až 150 milimetrov, obvykle v dávkach 30 až 50 milimetrov v troch závlahových dávkach. Stolové hrozno si vyžaduje v júni a júli 160 až 200 milimetrov, po 40 milimetrov v 4 až 5 dávkach. Bobuľovinám stačí vlaha 15 až 25 milimetrov dva- až trikrát počas narastania a dozrievania plodov.
Pri zavlažovaní treba pôdu prevlhčiť do hĺbky aspoň 0,40 metra, pri jahodách do 0,25 metra. Povrchové navlhčenie pôdy je neúčinné, intenzita zavlažovania však nesmie presiahnuť vsakovaciu schopnosť pôdy (nemajú sa vytvárať kaluže).
V záhradkách zavlažujeme kropiacou kanvou, vedrami, hadicovými zavlažovačmi z prípojky k vodovodnému kohútiku s koncovou striekačkou alebo sprchou, systémom kvapkovej závlahy, malými postrekovačmi alebo rozprašovačmi, kvapkovacími perforovanými polyetylénovými hadicami a inými zariadeniami. V snahe dostať vodu čo najbližšie ku koreňom možno do zeme zapraviť v obvode koruny stromov alebo kríkov zvisle jednu až štyri (diferencovane podľa objemu koruny) drenážne rúrky, alebo fľaše z PVC zbavené dna, cez ktoré aplikujeme vodu.
Najvhodnejšia je dažďová voda , ktorá sa odporúča aplikovať ráno a večer. Pomocou závlahovej vody môžeme dodávať do pôdy aj rozpustené živiny, prípadne zriedenú hnojovicu a močovku (hnojivá závlaha). Zavlažujeme aj po zbere úrody, čo prispieva k dobrému vyzretiu dreva a k vyššej úrode v budúcom roku.
Autor: lov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.