RNDr. Jozef TAKÁČ, Hydromeliorácie, š. p., Bratislava
Priebeh počasia v tomto roku sa výrazne odlišuje od toho minuloročného. Kým vlani od februára až do septembra pretrvávalo obdobie s veľmi nízkymi zrážkovými úhrnmi, v tomto roku je situácia priaznivejšia. Od začiatku roka sa vo všetkých závlahových oblastiach zrážkové úhrny pohybujú na úrovni dlhodobých priemerov, v niektorých regiónoch ich dokonca výrazne prekračujú. Za prvú májovú dekádu spadlo v južných oblastiach Slovenska už 30 - 90 percent dlhodobého májového zrážkového priemeru. Najviac napršalo na juhu stredného a východného Slovenska, a to 60 - 90 percent májového normálu. Teplotne bola prvá májová dekáda mierne podnormálna.
V chladnom a vlhkom počasí dosahuje vlahová potreba plodín 10 - 15 mm za týždeň, čo dostatočne vykrývajú zásoby pôdnej vody. V súčasnosti sa zásoba vody v pôde pohybuje od 90 do 100 percent využiteľnej vodnej kapacity.
Po očakávanom prechodnom ochladení na konci tohto týždňa sa predpokladá postupné zvyšovanie denných teplôt. V poslednej dekáde mája by mali denné teploty na juhu vystúpiť nad 25 °C a prehánky by sa mali vyskytovať už len ojedinele.
Napriek pozitívnemu vývoju vlahovej bilancie je potrebné pripraviť sa na zavlažovanie. Pracovníci š. p. Hydromeliorácie budú počas závlahovej sezóny na internetovej stránke www.hmsp.sk bezplatne poskytovať informácie o vývoji vlahovej bilancie a potrebe zavlažovania hlavných poľných a špeciálnych plodín v jednotlivých regiónoch.
Autor: lov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.