Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Mokraď, rašelinisko a vresovisko si môžeme dovoliť len v záhradke s trvale tečúcou alebo stojatou vodou. V súčasnom období neustáleho zdražovania vody a aridizácie klímy je to drahá záľuba.
Mokraď môže byť budovaná samostatne, alebo ako súčasť prirodzeného alebo umelého jazierka. Musí byť aspoň 0,5 metra hlboké, inak by príliš rýchlo vysychalo. Vhodné je aj do malých záhrad. Výhodnejšia je forma s bahnom a listovkou nasýtenými vodou, ktorá nevytvára sústavnú hladinu. Aj tak ale býva táto slnkom prehriata mláka dobrou liahňou pre komáre. Na pestovanie okrasných rastlín je výhodné dno mokrade rôznej úrovne pod povrchom. V mokradi vysádzame nezábudku, bledulu jarnú, žltohlav európsky, čarodejku, lobelku šarlátovú, páperník, parnassiu močiarnu a iné vlhkomilné rastliny.
Rašelinisko je mokraďovou obdobou vresoviska. Podobne ako mokraď musí mať nepriepustné dno, nad ktorým nie je bahno, ale rašelina. Budujeme ho v prirodzenej alebo vyhĺbenej zníženine, ktorá je sústavne prepojená na vodný zdroj. Kyslé rašelinisko vytvárame z vrchoviskovej vláknitej rašeliny. Jej hrúbka musí dosahovať 0,3 až 0,5 metra. Napájame nevápenatou vodou. Pri používaní tvrdej vody s vyšším obsahom uhličitanov rastliny postupne chradnú a hynú. Z úžitkových druhov pestujeme vzácnu kľukvu, ktorej plody obalené v práškovom cukre sú hľadanou pochúťkou. V rašeline rastie dobre mach rašelinník močiarny a ostrolistý, rojovník močiarny a grónsky a iné močiarne rastliny.
Vresovisko zriaďujeme nielen na rovine, ale aj na svahu. Môže preto byť súčasťou priľahlej skalky. Každý deň musí ale byť zavlažované kyslou, najlepšie dažďovou vodou. Na menšej ploche odstránime 0,15 metra vrstvy pôdy a navezieme kyslú vrchoviskovú rašelinu premiešanú s rovnakým dielom listovky, zrelej ihličnatky, prípadne ihličnatej hrabanky. Tento substrát vyhovuje väčšine vresovcovitých rastlín, ktorými sú vres, vresovec, brukentália, androméda, goltéria, pernetia, medvedica, dabécia a iné. Pre vyššie druhy rastlín, najmä rododendrony a kalmie musí vrstva kyslého substrátu lokálne dosahovať najmenej 0,3 až 0,4 metra. Priestorovo dominantné kríky vysádzame na okraji vresoviska, aby vytvárali pozadie pre pestrofarebné trsy bylín. Vo vresovisku nemajú chýbať ani niektoré druhy tráv ako je napríklad kostrava sivá, ovos modrosivý, metlica trsnatá, bezkolenec belasý a podobne.
Autor: všk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.