zmajstrovali a potrebujeme ju zaskliť, ak máme potrebný materiál, mali by sme to zvládnuť. Pred týždňom sme písali o potrebnom vybavení na prácu v domácich podmienkach a o rezaní skla. Dnes si povieme o samotnom zasklievaní.
Ak zasklievame staré okno, musíme najprv odstániť opatrne zvyšky starého skla (pracujeme v kožených rukaviciach) a vysekať starý tmel. Pracujeme opatrne, aby v poldrážke nezostal tmel, ale zároveň aby sme nepoškodili drevo. Ďalší postup platí aj pre nové okno: tmel v rukách vymiesime aby bol dobre tvarovateľný, potom ho vyvaľkáme do šúľkov s priemerom asi ako je šírka poldrážky (obr. 1a). V poldrážkach ho pritlačíme tak, aby vzniklo pre sklo lôžko (1b). Vyrezané sklo vložíme do rámu, vtlačíme opatrne do tmelu a zo strán prichytíme klinčekmi, ktoré pribíjame malým kladivkom (1c).
Pomocou tmeliaceho noža nanášame kúsky tmelu, pričom ráznymi pohybmi otierame tmel o okraje poldrážky. Po nanesení na celý obvod tmel šikmo zrežeme do tvaru šikmej fazety (obr. 1d).
Pri zasklievaní obrazov v ráme nepoužívame tmel. Sklo vložíme do poldrážky, potom naň položíme obraz (v pasparte alebo bez). Ďalšiu vrstvu tvorí kartón, aby sa obraz nevlnil. Všetko pribijeme klinčekmi, prípadne použijeme sklenárske rožky (trojuholníčky nastrihané z plechu), na zadnú stenu rámu nalepíme papier, čím vnútro rámu uzavrieme pred prachom.
Pri zaskliavaní dverí vložíme hladké alebo vzorované sklo do poldrážky a z opačnej strany ho olištujeme štvorcovými alebo profilovanými lištami z tvrdého dreva (obr. 2 a-c). Lišty pribíjame klinčekmi s malou hlavičkou (hlavičky zapustíme) s rozostupmi 15 - 20 cm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.