ľahli na gauč. Oplatí sa osvojiť si niektorú relaxačnú techniku napr. autogénneho tréningu. Začína sa pod vedením odborníka a trvá asi dva mesiace. Akonáhle však relaxáciu ovládnete, poslúži vašej psychike rovnako ako energetický nápoj telu. Čím lepšie sa dokážete uvoľniť, tým rýchlejšie načerpáte energiu, ktorá sa potom premietne do vášho výzoru. Relaxovať sa dá naučiť aj podľa literatúry. Mali by ste po nej siahnuť, ak nechcete byť večne unavení.
Môžete relaxovať aj takto:
Vyslovte, čo vám prekáža a nenechávajte si to pre seba, neduste to v sebe, podeľte sa o svoje starosti s kolegami v práci, doma s partnerom. Povinnosti v domácnosti rozdeľte na členov rodiny, pretože jeden človek nemôže všetko stihnúť sám. Ak na vás v práci kladú nereálne požiadavky, ešte viac sa budete stresovať, ak si budete hovoriť, že ste neschopní. Naopak, treba si v duchu opakovať: robím čo môžem ako každý a - ešte viac. Proti psychickej záťaži sa osvedčil telesný pohyb - aspoň prechádzka ak niet času na aerobic, plávanie a iné aktivity.
Jednoduché relaxační cvičenie:
Ľahnite si na zem, narovnajte sa, natiahnite ruky pozdĺž tela s dlaňami hore. Napnite ruky a nohy a potom uvoľnite. Zatvorte oči a uvoľnite myseľ. Zhlboka sa nadýchnite a pomaly vydychujte. Úplne sa sústreďte na dýchanie. Takto vydržte 5 - 10 minút. Predtým, než vstanete, pomaly otvorte oči, pokrčte kolená a obráťte sa na bok.
Stres zmiernite kvalitným oddychom, aj malými prestávkami v práci. Doma si sadnite do tichej miestnosti, kde budete mať pokoj, len tak seďte a nič nerobte.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.