častejší ako spln Mesiaca. Pri jeho uskutočňovaní treba dodržiavať dávnu etiku. Či si požičiavame od príbuzných, priateľov, známych alebo od iných osôb a inštitúcií, etika platí ako pre dlžníkov, tak i veriteľov.
Jedným z prvých pravidiel je, aby si obe strany ujasnili, či si môžu dôverovať. Ďalšou železnou zásadou je, dať pôžičku na papier. Známy pražský advokát raz o veriteľoch a dlžníkoch povedal, že dohodu treba mať na papieri aj medzi príbuznými. Pretože človek, ktorý sa doteraz nedelil s príbuzenstvom o dedičstvo netuší, čo sa v nich skrýva.
Po vzájomnej dohode platí pre dlžníka povinnosť dlh vrátiť v dohodnutom termíne. Ak to náhodou ihneď možné nie je, veriteľovi sa treba ospravedlniť. Nie je náležité, vrátenie dlhu bez vážnych dôvodov odkladať. Medzi dôvody hodné zreteľa patria iba mimoriadne závažné udalosti, akými sú smrť dlžníkových blízkych, živelná katastrofa či vážna choroba a nehoda. Veriteľ môže uznať dôvody, uvážiť, súhlas s odkladom - ten však nikdy nesmie byť príliš dlhý.
V prípade, pôžičky od cudzích ľudí alebo nebankových inštitúcií, je od dlžníka rozumné, ak si dopredu zistí, či ide o bezúhoného veriteľa. Lebo ak to neurobí, môže ho pod krkom zdrapiť úžerník či keťas. Tí bez milosti naparia nadoblačné úroky alebo oberú dlžníka o všetko. Normálny človek si zásadne požičiava peniaze iba dôveryhodných slušných ľudí a od renomovaných bánk.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.