lesoparkov, ale nájdu sa aj na lúkach a trávnatých porastoch v lese. "Chytiť" ich môžete veľmi jednoducho - stačí sa nohou šuchnúť o steblo trávi, na ktorom kliešť striehne na svoju obeť. Poradíme vám preto, ako predísť prisatiu kliešťa, prípadne ako sa ho rýchlo a účinne zbaviť.
In: Používať repelenty, či už krémy alebo spreje, alebo sa chrániť mechanicky nosením dlhých nohavíc, z ktorých sa kliešť pri chôdzi ľahko strasie.
Out: Chodiť v zamorených oblastiach s obnaženými nohami, alebo si sadnúť priamo na zem. Najlepšie je použiť deku alebo uterák, ktoré potom vytrasiete.
In: Po návrate z prírody sa dôkladne osprchovať a umyť si vlasy. Ani to však nemusí zaručiť, že sa parazita zbavíte.
Out: Neskontrolovať si po návrate z prírody starostlivo celé telo, vrátane vlasovej časti hlavy. Kliešte sa neraz skrývajú v záhyboch kože alebo ochlpení a až keď sa uložíte na odpočinok začnú hľadať vhodné miesto na prisatie.
In: Zbaviť sa kliešťa čo najskôr, keď ho na tele objavíte. Čím dlhšie je parazit prisatý, tým väčšia je pravdepodobnosť nakazenia sa boréliami alebo inými baktériami, ktoré prenáša.
Out: Vytáčať alebo vytrhnúť kliešťa z rany. Parazita je najlepšie vykývať jemnými pohybmi, najlepšie pinzetou, pričom musíte dbať na to, aby ste ho neroztrhli. Ak vám ostanú v rane hryzadlá, vyhľadajte lekára, ktorý vám ich odstráni. Rana by totiž zahnisala.
In: Kým nie je parazit zavŕtaný hlboko do kože, môžete ho dostať von pomocou navlhčenej vaty a mydla - prechádzajte po ňom krúživými pohybmi. Následne ranku dezinfikujte dezinfekčným prostriedkom alebo liehom.
Out: Kvapnúť na neho olej a myslieť si, že "vylezie" sám. Kliešťa to môže usmrtiť, a tak či tak budete musieť vyhľadať lekársku pomoc. Navyše môže vyvrátiť do rany obsah svojho tráviaceho traktu, v ktorom sa nachádzajú nebezpečné baktérie.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.