každom prípade chceme dokončiť Mochovce". Prvýkrát takto otvorene hovoril o osude Mochoviec.
Líder rakúskej vládnej strany slobodných (FPO) pre eurovoľby Hans Kroberger to nazval "urážkou a provokáciou najvyššieho stupňa" od atómovej lobby." Podľa Krobergera "Mochovce nesmú byť dostavané", pretože údajne ide o jedno z najnebezpečnejších jadrových zariadení.
Proti financovaniu dostavby mochoveckej elektrárne za štátne peniaze sa už v roku 2000 vyslovila slovenská vláda. Podľa viacerých odhadov by malo ísť zhruba o 50 miliárd korún.
Rusko tvrdí, že nejde proti rozhodnutiu vlády a dostavbu stále považuje za záležitosť peňazí súkromných investorov. Spojil to však s otázkou privatizácie. "Všetci, ktorí do privatizácie idú, sú s týmto naším stanoviskom oboznámení," povedal pre SME Rusko.
Minister povedal, že Rakúsko je nád dôležitý partner, ale jeho odpor nás "v žiadnom prípade neovplyvní", lebo dostavba Mochovie je "v strategickom záujme Slovenska".
Vedenie ministerstva hospodárstva v roku 2000 s odvolaním sa na analýzy upozorňovalo, že dostavba Mochoviec by nebola pre štát efektívna a skôr sa oplatí elektrinu dovážať či vyrábať z iných zdrojov. Rusko dnes tvrdí, že má dosť analýz a projektov, ktoré takýto záver vylučujú.
Svojich koaličných partnerov Rusko o svojich plánoch neinformoval. "Určite to s nikým nekonzultoval," povedal Gyula Bárdos z SMK. Jeho strana je proti dostavbe Mochoviec. "Takýto názor môže člen vlády povedať iba vtedy, keď to má prekonzultované s ostatnými," dodal.
Slovenský eurokomisiár Ján Figeľ pripomenul, že Mochovce neohrozujú naše záväzky s úniou, ale "skôr je dôležité pri všetkej komunikácii dôsledne pamätať aj na citlivosť témy a základné spoločné záujmy".
(jj, mož, čtk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.