Kresťanskosociálnej únie (CSU) a liberálov z FDP Horsta Köhlera.
Za niekdajšieho šéfa Medzinárodného menového fondu, uznávaného odborníka ekonomických vied, hlasovalo 604 členov Spolkového zhromaždenia, jeho súperka - kandidátka červeno-zelenej vládnej koalície, politologička Gesine Schwanová získala 589 hlasov. Kresťanský demokrat Horst Köhler sa funkcie, s ktorou sú v zmysle nemeckej legislatívy spojené predovšetkým reprezentačné úlohy, ujme v prvý júlový deň. Jeho mandát potrvá päť rokov, pričom môže byť zvolený do prezidentskej funkcie ešte na jedno volebné obdobie. Právo rozhodnúť o nástupcovi sociálneho demokrata Johannesa Raua malo 602 poslancov Spolkového snemu (Bundestagu) a 603 predstaviteľov jednotlivých spolkových krajín, ktorí spoločne tvoria Spolkové zhromaždenie (Bundesversammlung). Na víťazstvo bola potrebná absolútna väčšina, teda 603 hlasov.
Horst Köhler, ktorého včera Spolkové zhromaždenie v Berlíne zvolilo za nového nemeckého prezidenta, potvrdil v krátkom príhovore svoju oddanosť reformám. Musíme sa postaviť realite a bojovať o svoje miesto vo svete, vyhlásil a dodal, že obnova krajiny je už viac ako aktuálna. Podľa jeho slov je potrebné prekonať strach a opätovne získať sebavedomie, aby sa z Nemecka podarilo urobiť krajinu ideí. Z politicky formovanej globalizácie môže Nemecko vyťažiť značný úžitok, zdôraznil bývalý šéf Medzinárodného menového fondu, ale zdôraznil, že by globalizácia mala byť na prospech aj sociálne slabším vo svete. Vyspelé priemyselné krajiny by mali zmeniť prax a otvoriť svoje trhy pre rozvojové krajiny, konštatoval Horst Köhler. Podľa vlastných slov by sa chcel stať prezidentom všetkých Nemcov a prezidentom všetkých ľudí, ktorí žijú v krajine. "Nemecko mi v minulosti dalo mnoho, teraz by som krajine chcel čosi vrátiť," vyhlásil muž, ktorý sa prezidentského úradu ujme v prvý júlový deň.
Kto je Horst Köhler
Technokrat a úspešný bankár Horst Köhler, kandidát konzervatívnej a liberálnej opozície, sa narodil 22. februára 1943 v poľskom meste Skierbieszów. Získal doktorát z ekonomiky a politických vied na Tübingenskej univerzite, kde v rokoch 1969 až 1976 pôsobil ako asistent pre vedu a výskum na Inštitúte pre aplikovaný ekonomický výskum. Od roku 1981 je členom Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Po skončení štúdií zastával v období 1976-89 rôzne funkcie na ministerstve hospodárstva a financií. V rokoch 1990-93 pôsobil ako štátny tajomník na spolkovom ministerstva financií, kde bol zodpovedný za medzinárodné finančné a menové vzťahy. Vtedy aj na pokyn nemeckej vlády viedol vyjednávania, ktoré vyústili do uzavretia Maastrichtskej dohody o Európskej ekonomickej a menovej únii a bol zapojený aj do procesu zjednotenia Nemecka. Zároveň spolupracoval aj so Svetovou bankou, v ktorej bol zastupujúcim guvernérom pre Nemecko.
V rokoch 1993-98 bol predsedom Asociácie nemeckých sporiteľní. V rokoch 1998-2000 zastával funkciu predsedu Európskej banky pre obnovu a rozvoj. V úrade generálneho riaditeľa Medzinárodného menového fondu pôsobil od roku 2000 do roku 2004.
Köhler je ženatý a má dve deti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.