madridskej katedrále La Almudena. Svadba následníka španielskeho trónu sa považuje za najväčšiu kráľovskú udalosť v Európe od svadby britského princa Charlesa a Diany Spencerovej v roku 1981.
Na svadobnom obrade, spájajúcom jednoduchosť s kráľovskou grandióznosťou, sa zúčastnili členovia kráľovských rodín zo 40 krajín a hlavy 15 štátov. Slávnostný ceremoniál sa konal v katedrále, kde sa 36-ročný princ Felipe spolu so svojou 31-ročnou vyvolenou Letiziou zúčastnili na smútočnej omši za 191 obetí teroristických útokov, ktoré otriasli Madridom 11. marca tohto roku. Predznamenala nový začiatok nielen pre mesto traumatizované islamským terorizmom, ale priniesla so sebou aj úsvit novej éry aj pre relatívne konzervatívnu španielsku monarchiu v podobe novej princeznej, rozvedenej nešľachtičnej Letizie Ortizovej. Budúca španielska kráľovná je dcérou novinára a zdravotnej sestry. Vyštudovala žurnalistiku a v Mexiku získala doktorát. Pracovala pre televízne stanice Bloomberg a CNN, neskôr sa dostala do TVE, kde moderovala večernú spravodajskú reláciu. Svojho povolania sa kvôli sobášu s princom vzdala. V roku 1998 sa vydala za profesora literatúry Alonza Guerrera, ich manželstvo sa však po 18 mesiacoch rozpadlo.
Ulice lemovali desaťtisíce nadšených priaznivcov, ktorí prišli pozdraviť čerstvých novomanželov. Madrid očakával, že do ulíc vyjde až milión ľudí, no mnohí zostali radšej doma kvôli daždivému počasiu. Do akcie bolo nasadených takmer 24 000 policajtov, zatiaľ čo vzdušný priestor monitorovali dve prieskumné lietadlá NATO, bombardéry F-18 a policajné vrtuľníky. Operácia sa tak stala najväčšou bezpečnosťou operáciou v dejinách Španielska.
Akoby nestačilo, že španielsky korunný princ Felipe a jeho novomanželka, princezná Letizia mali v sobotu priam rozprávkovú svadbu, ešte ku všetkému vyhrali aj 12 000 eur (v prepočte 480 000 Sk) na tiket, ktorý im ako svadobný dar poslal barcelonský dôchodca. Obrazy, sochy, olivy, ale aj pytóna a dvoch somárov dostali ako svadobné dary španielsky princ Felipe a jeho vyvolená Letizia Ortizová. Stovky darčekov prišli zo všetkých kútov Španielska, od verejných inštitúcií až po jednotlivcov. Neprišli však len seriózne dary. Zaujímavejšie sú práve tie pozoruhodné vrátane 150 fliaš anízu, množstva údenín, andalúzskeho olivového oleja, 50 kilogramov olív či 36-ročného bonsaja. O titul najkurióznejší sa delia tri darčeky trojmetrový pytón, dva somáriky a podväzkový pás pošitý drahokamami.
Menu kráľovského banketu na počesť novomanželov odzrkadľovala tradície španielskeho dvora a rôznorodosť gastronómie jednotlivých regiónov krajiny. Slávnostný banket sa zavŕšil 170 kilogramov vážiacou svadobnou tortou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.