Mochovce zaskočili koalíciu, chce o nich hovoriť s Ruskom
Bratislava - Vládne strany zatiaľ zdržanlivo reagujú na ohlásený zámer ministra hospodárstva Pavla Ruska dostavať Jadrovú elektráreň v Mochovciach.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Chcú, aby o nápade, ktorý s nimi Rusko neprerokoval, hovorila koaličná rada.
Rusko agendu Mochoviec otvoril cez víkend na straníckej pôde. V republikovej rade ANO oznámil, že by sa privatizácia Slovenských elektrární mala spojiť s dostavbou 3. a 4. bloku Mochoviec.
Podpredseda KDH Július Brocka sa však pýta, či je doplňujúca podmienka, aby privatizér Slovenských elektrární dostaval aj Mochovce, namieste. "Mohli by sme tým niektorého záujemcu favorizovať. O tejto veci sme v koalícii takto nediskutovali," hovorí.
Po privatizácii plynární a Transpetrolu je legitimína aj diskusia, či by mala do slovenskej energetiky vstúpiť opäť ruská firma. Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič predpokladá, že víťaz vzíde z medzinárodného tendra, a preto je predčasné hovoriť, či by to "musel byť práve ruský investor". Orientovať sa v energetike len na jednu krajinu nepovažuje "za ideálne" ani Brocka. Predseda SMK Béla Bugár len podotkol: "Ešte tam nie sme."
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba otázku ruského vplyvu v energetike nekomentoval ako hrozbu. Podľa neho sa už nehrá o postkomunistickú modernizáciu Slovenska. Duleba to vysvetlil tým, že je rozdiel v pomeroch, aké boli za poslednej Mečiarovej vlády a súčasnosťou, keď je Slovensko členom Európskej únie a NATO.
"Celá ruská agenda predstavovala v rokoch 1994 až 1998 hrozbu pre vývin na Slovensku, pretože deformovala naše vnútropolitické pomery a bolo to proti zahraničnopolitickým prioritám. Po vstupe do únie a NATO scenár urobiť zo Slovenska Bielorusko alebo Miloševičovu Juhosláviu, alebo režim externej gubernie nehrozí," povedal Duleba. Podľa analytika je kľúčovou otázkou, prečo potrebujeme dostavať Mochovce.
Isté riziko Duleba vidí v tom, že by elektráreň mohla dostavať ruská firma RAO UES. Firma má v Rusku monopolné postavenie, jej budúcnosť však podľa Dulebu nie je jasná, pretože je v procese transformácie.
Politológ Ľuboš Kubín o zámere ministra povedal, že "kremeľská koalícia" v podobe Smeru a skupiny okolo poslancov HZDS Vetešku a Mikuša našla ďalšieho silného spojenca vo vládnej koalícii. Hovorí, že primárne sa nebude privatizovať majetok štátu Slovenské elektrárne, ale podmieňuje sa opciou do budúcnosti dostavať Mochovce. Kubín sa domnieva, že Slovensko potrebuje také veľké investície skôr do iných oblastí hospodárstva ako do jadrovej energetiky.