kolegov vedú ľudí k podpore krajne pravicových a populistických politických strán. K tomuto záveru dospela štúdia, ktorú v rámci projektu SIREN financovala Európska komisia.
Štúdia skúmala správanie 5800 zamestnaných ľudí v siedmich krajinách EÚ (Rakúsku, Belgicku, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Maďarsku a Taliansku) a vo Švajčiarsku. Podľa jej výsledkov sa počas uplynulých piatich rokov o polovicu väčšiemu počtu ľudí zhoršili istoty v zamestnaní ako zlepšili (27 percent ku 18 percentám). Príčinami frustrácie zamestnancov sú zhoršujúce sa pracovné podmienky, neisté pracovné miesto, nízky príjem, ale tiež rastúci stres a neustála konkurencia. Najmä starší pracovníci znášajú takéto zmeny veľmi ťažko. Sociálno-ekonomické zmeny v spoločnosti vytvárajú podľa štúdie kategóriu "modernizačných porazených", ktorí sa pravdepodobnejšie uchyľujú k myšlienkam xenofóbie a krajne pravicového extrémizmu.
Avšak aj "modernizační víťazi", ktorí rýchlymi zmenami na trhu práce získavajú, platia vysokú cenu a vyvíja sa u nich "agresívny súťažný politický postoj", tvrdí štúdia. Zdôrazňuje preto potrebu uskutočňovať ciele lisabonskej agendy (hospodársky rast, tvorba nových pracovných miest), posilňovať hospodársku a sociálnu politiku EÚ a tým bojovať proti koreňom krajne pravicového extrémizmu. "Krajne pravicový populizmus a xenofóbia ohrozujú samotné základy Európy, ktorej bohatstvo spočíva v rôznorodosti a tolerancii. Výskum ukázal, že čeliac zlým pracovným podmienkam, neistote v zamestnaní a celkovému zhoršeniu kvality života sa niektorí ľudia uchyľujú ku krajnej pravici. Vytvorenie väčšieho počtu a kvalitných pracovných miest, plnenie lisabonskej agendy, je preto kľúčové," uviedol európsky komisár pre vedu a výskum Philippe Busquin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.