tajnej služby poveril Vladimíra Kotrusa, ktorý vo VOS pracoval i doteraz. Liškov hovorca Zenon Mikle povedal len toľko, že minister využil svoju právomoc.
Predseda brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák zo Smeru sa obával, že Liška odvolal Kašického z politických dôvodov, ale neskôr s ministrom telefonoval. "Odvolal ho pre dôvody odborného charakteru a pochybenia nezlučiteľné s funkciu šéfa Vojenského obranného spravodajstva. Boli to naozaj veci, pre ktoré by som zrejme urobil to isté," povedal.
Členovia výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva sú prekvapení. Na rozdiel od šéfa SIS Ladislava Pittnera, Kašického mali radi aj opoziční politici. Liška nedávno predkladal poslancom z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva správu a poslancom sa zdalo byť všetko v poriadku.
"Absolútne nič nám minister nenaznačoval, pre mňa je to dosť šokujúca informácia. Pán Kašický sa nám zdal profesionálne zdatný, nemám šajnu, čo sa tam mohlo stať," povedal člen výboru Jozef Buček zo Smeru.
Predseda výboru Milan Cagala z HZDS hovorí, že Kašický bol dobrý riaditeľ. "Minister Liška nič neavizoval, nič proti nemu nemal, neviem v čom to bude. Oficiálne nám nikto nič nepovedal." Podobne prekvapený je člen výboru a nezávislý poslanec Gustáv Krajči.
Ani bývalý minister obrany Ivan Šimko, dnes z SF, nemal s Kašickým zlé skúsennosti. Podľa neho odvádzal profesionálnu prácu, mal dôveru zahraničných partnerov. Na otázku, prečo Liška nechce prezradiť dôvody odvolania odpovedal: "Neviem, ale môže to vytvárať priestor pre špekulácie a podozrenia, že to mohlo byť aj z politických dôvodov."
Vojenské obranné spravodajstvo podlieha ministrovi obrany. Ten môže jeho šéfa podobne ako riaditeľov iných sekcií na ministerstve odvolávať a vymenovávať. Šéf SIS zas podlieha vláde, ktorá ho aj odvoláva.
(rf)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.