výskumného ústavu vo Zvolene a Vojenských lesov. Let vládnym špeciálom a pobyt im hradila súkromná firma Delta Line, ktorá manažuje projekt zalesňovania Číny.
Daniela Zemanovičová z Transparency International Slovensko upozorňuje, že ak "firma zaplatila cestu niektorým pracovníkom, môže to byť konflikt záujmov". Malo by byť podľa nej jasné, aké sú právomoci lesníckeho ústavu aj Vojenských lesov voči Delta Line. Štátni zamestnanci majú presadzovať verejný záujem, ale ak mi pobyt zaplatila súkromná firma, "môžu sa cítiť viazaní", dodala Zemanovičová.
Lesnícky ústav aj Vojenské lesy sa už tri roky prezentujú ako partneri firmy Delta Line pri zalesňovaní. Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že bez podpory súkromného sektora by projekt zalesňovania nebol reálny. Hovorkyňa ministra Katarína Czajlíková si nemyslí, že štátni zamestnanci by sa mohli cítiť firme zaviazaní.
Czajlíková povedala, že Lesnícky ústav je garantom projektu a ako "príspevková organizácia môže mať aj iné príjmy". Zmluvu o dielo však zatiaľ ani jedna z dvoch inštitúcií s firmou Delta Line nepodpísali, majú len zmluvu o budúcej zmluve.
Verejnosť vie málo o tom, že sa na projekte zalesňovania Číny zúčastňujú svojím know-how aj štátne podniky. "Súkromno-verejné partnerstvá sú vždy rizikové, pretože môžu viesť k uprednostňovaniu záujmov súkromných firiem. Dohodnuté podmienky mali byť zverejnené, aby bola možná verejná kontrola," povedala Zemanovičová.
Generálny riaditeľ firmy Delta Line Miloš Lukáčik sa k téme nevyjadril.
Do Číny cestoval aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Ján Golian. Bol pri podpise memoranda medzi Delta Line a čínskym lesným úradom. Czajlíková hovorí, že štát má vytvárať pre našich podnikateľov podmienky na investovanie v Číne.
Odpoveď na otázku, aké výhody bude mať štát alebo ústav z projektu, sme od námestníka pre medzinárodné vzťahy v lesníckom ústave Júliusa Novotného nedostali.
(dro)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.