prejdú do druhého čítania. Ukazuje sa, že ak sa to aj podarí, prejednávať sa budú až v septembri. To je časový ústupok odporcom - popri mnohých obsahových, ktoré Zajac musel urobiť, aby si vôbec zachoval šancu na prežitie.
Hoci všetci aktéri zdôrazňujú "odbornú" rovinu reformy, vysoko vyčnieva rozmer politický. Slobodné fórum poňalo túto kauzu ako profilovú tému pre svoju definíciu, pričom hlasovanie padá doprostred eurovolebnej kampane. A výsledok volieb do EP môže byť určujúci pre budúcnosť (najmä) SF. Celkom inak bude Martináková vyzerať s jedným poslancom EP ako bez neho. Rudolf Zajac jej preto darmo odkazoval, že na profiláciu by si mala nájsť vhodnejšiu tému ako zdravotníctvo - odporučil jej dokonca napr. rozpočet (čo na to Mikloš??). Pre SF sú voľby do EP vážnym testovacím okruhom - ak prepadnú, výrazne sa zvyšuje pravdepodobnosť, že pri parlamentných voľbách si zajazdia už len do počtu. Samozrejme, predvolebný moment je prítomný aj v rozhodovaní ďalších strán, vrátane koaličných - výsledok však drží v rukách SF.
Zajac pretláča svoje zákony v mimoriadne nepriaznivom počasí, ktorého ústredným znakom je menšinovosť koalície. Už pred mesiacom sme napísali, že základnou chybou ministra, ktorý vstupoval do funkcie s vyhláseniami, že zákony má napísané a ležia pripravené v šuplíku, je omeškanie. Tento typ legislatívy, ktorý prekopáva azda najcitlivejší sektor verejných služieb, by bol totiž problémový aj pri plnom stave koaličných síl. Na kritiky, že zaspal vhodnú dobu, dnes Zajac odpovedá tým, že narážal na prudký odpor. No práve - preto sa mal ponáhľať... Od momentu, keď sa "osamostatnil" prvý koaličný poslanec - Danko z ANO - mohol tušiť, že s pribúdajúcim časom budú reformné vektory nastavené iba horšie. Práve ten Zajac, ktorý zbytočne strašil, že na začiatku zmien bude mať 80 tisíc nepriateľov (lekári, lekárnici, poisťovne, atď), podcenil politický rozmer reformy.
Rozprávať o odbornom rozmere je - veľmi mierne povedané - nemiestne. To, čo predvádzajú Zajacovi kritici na parlamentnom pléne či v televízii, nie je oponentúra, ale festival povrchnosti, nevýslovnej hlúposti a trestuhodnej nezodpovednosti. Reči o "zisku", ktorým sa budú riadiť akciové spoločnosti-poisťovne, "zoštátnení zdravotníctva" a pod., sú dristy, ktoré nemajú potenciál odhaliť hluché miesta reformy. Pretože treba celkom vážne povedať: Zajacov balík nie je zázrak, viaceré riešenia vyvolávajú otázniky - napr. stopercentné prerozdeľovanie zdrojov medzi poisťovňami, odstupňovanie poplatkov podľa sociálnych skupín, zvýšenie vymeriavacích základov pre zdravotné odvody. Týmto smerom však žiadna rozprava nebeží - a ak sa prejde do druhého čítania s podmienkou, že budú zohľadnené pozmeňovacie návrhy opozície, môže to byť už len horšie.
Celý hon na Zajaca je mimo reality. Dôležité je toto: Akákoľvek zmena v zdravotníctve môže byť len k lepšiemu než je súčasný stav. Ak odhliadneme od detailov, základnú pozitívnu filozofiu Zajacove zákony obsahujú. Nastavujú systém tak, aby sebecké a na vlastný profit zamerané konanie jeho všetkých účastníkov pracovalo efektívne v prospech celku. Pacient musí byť motivovaný, aby sa staral o svoje zdravie a službami nemrhal. Poisťovne musia byť stimulované, aby sa správali hospodárne a manažovali svojich klientov... Podobne sú v systéme impulzy pre nemocnice, neštátnych lekárov, komerčných a všetkých ďalších pasažierov. Zákony ako sústava vytvárajú tlak, aby sa obmedzilo obrovské plytvanie prostriedkami, čo je najväčší problém - nielen slovenského - zdravotníctva. Filozofia bezplatnosti nezvládnuteľných kritických rizík a chronických prípadov na úkor hradenia bežných zdravotných príhod je správna a nemá alternatívu, keďže naše nároky na systém vysoko prekračujú možnosti slovenskej ekonomiky. To je podstatné, všetko ostatné je vedľajšie. A preto je celá "odborná debata" len politická šou a plytvanie drahocenného času. Reči o tom, čo je "sociálne únosné", znejú nesmierne humánne, ale obracajú sa v cynickú paródiu zoči-voči dnešnej realite: stovky ľudí na Slovensku zomierajú, pretože v systéme chýbajú prostriedky buď rozkradnuté alebo vyplytvané. Záruka, že reforma to celé okamžite stopne, neexistuje. Postupný variant však zaslúži vysoké preferencie.
Zajacove zákony majú diery a my o nich netušíme. Z podstaty veci - debatu vedú záujmové skupiny a mentálne slabí poslanci. Fakt je jeden: Iný komplexný recept pre zdravotníctvo nikto na Slovensku (ani na okolí) nevymyslel. A po tejto "odbornej diskusii" je len zrejmé, že kritici, ktorí by mali k veci čo povedať, ešte derú školské lavice. Teda v lepšom prípade - v tom horšom sa ani nenarodili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.