nezávislí poslanci.
Víťazstvo ministra je len dočasné, lebo skutočný boj o reformu nastane až teraz, keď poslanci začnú dávať k šiestim zdravotníckym zákonom pozmeňujúce návrhy. Minister nechce zľaviť zo základných princípov reformy, aby nestratila svoj zmysel.
Po hlasovaní minister povedal, že je "dojatý" a že reforma je "o zdraví, a nie o politickom obchode". Opozícia ho však vytlieskala. "Brali to príliš vážne," povedal Zajac po odchode z rokovacej sály.
Definitívne sa o reforme rozhodne v septembri. Dovtedy možno očakávať stovky návrhov, ako ju ešte zmeniť. Šéfka zdravotníckeho výboru Anna Záborská z KDH povedala, že zákony podporia len vtedy, ak budú schválené ich návrhy, ktoré môžu zmeniť aj "filozofiu reformy".
Zajac kritizoval najmä Slobodné fórum (SF), ktoré hlasovalo proti. SF by si malo vybaviť účty s premiérom Mikulášom Dzurindom pri inej príležitosti, povedal. Predsedníčka SF Zuzana Martináková Zajacovi odkázala, že si reformu kúpil u nezávislých poslancov.
"Každý, kto reformu posudzoval vecne a odborne, mal s ňou problém. Vôbec nerozumiem, prečo za ňu hlasovali poslanci, ktorí sa nehlásili k programovému vyhláseniu vlády," povedala na adresu nezávislých poslancov.
Zajac odpovedal, že ak sa robil politický obchod, tak "mimo môjho rezortu a mimo mňa". Člen Tkáčovho klubu nezávislých poslancov Gustáv Krajči povedal, že šancu dal zákonom preto, lebo "keď nie je niečo choré, treba to vyliečiť". Ľudová únia sa bude podľa neho snažiť reformu zlepšiť v druhom čítaní. Výčitku Sergeja Kozlíka, aby Ľudovú úniu presadili v rokovacej sále na pravú stranu ku koalícii, komentoval ako "politický humor" a "bezmocnú zlosť".
Exkomunista Herman Arvay ešte nevie, či zákony podporí aj v septembri. "Postúpením zákonov do druhého čítania sa v zdravotníctve nič nemení. Získal sa len čas, aby sa mohli upraviť," povedal.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner vníma hlasovanie nezávislých poslancov pozitívne. Nerokoval však s nimi, ale o podporu sa snažil v radoch SF. "Poslanci SF ukázali, že ich možno presadiť do tábora opozície. Tézy vládneho programu hovorili o zásadnej zmene zdravotníctva a oni nedali ani len šancu, aby sa o nich diskutovalo," povedal Lintner. SF namieta, že zákony sú tak postavené, že v druhom čítaní ich bude ťažké meniť.
Opozícia je z výsledkov hlasovania sklamaná. "Dalo sa to predpokladať, bolo to tak pripravené. Poslanci ĽÚ pomohli," povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni. Podľa neho sa reforma nedá zlepšiť, lebo minister nechce ustúpiť od niektorých princípov. Urbáni predpokladá, že nezávislí poslanci zákony opäť podporia, lebo "nebudú mať inú šancu".
Šéf Smeru Robert Fico o výsledkoch hlasovania povedal, že sa urobil ďalší biznis. "Keď si otvoríte hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok, uvidíte presne tie isté mená ako teraz pri zdravotníckych zákonoch," dodal Fico.
Autor: sp, dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.