bomby", predstavil včera vo Viedni minister energetiky USA Spencer Abraham.
Minister prezentoval iniciatívu zameranú na redukciu globálnych hrozieb vo viedenskom sídle Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) na konferencii o nukleárnej bezpečnosti. V USA od 11. septembra 2001 vzrástli obavy z toho, aby sa teroristi nepokúsili získať materiál na výrobu tzv. špinavej bomby - zariadenia využívajúceho bežné výbušniny na šírenie rádioaktívneho materiálu po niekoľkých štvrtiach mesta. Pri výbuchu nedochádza k atómovej reťazovej reakcii a tiež nevyžaduje prítomnosť obohateného uránu, alebo plutónia. Obe tieto látky sú obyčajne prísne strážené a je preto zložité ich získať. Cieľom iniciatívy je podľa amerického ministra čo možno najskôr zozbierať, zabezpečiť a odstrániť nebezpečný rádioaktívny materiál na celom svete, tak aby k nemu nemali prístup nežiaduce osoby.
"Keď sa úrady pred 100 rokmi museli strachovať, či anarchisti neumiestnia bombu v centre mesta, teraz sa musíme obávať toho, či nám teroristi neumiestnia bombu na námestí, ale tentoraz vybavenú rádiologickým materiálom," vyhlásil minister.
Na rozdiel od uránu a plutónia, je rádioaktívny komponent tzv. špinavej bomby nízkostupňový izotop, využívaný napríklad v medicíne, alebo výskume. Abraham v tejto súvislosti dodal, že jeho prioritou je prinavrátiť do USA približne 330 ton vysoko obohateného uránu ruského pôvodu do konca roka 2005. Doteraz bolo odstránených viac ako 220 ton uránu. MAAE odhaduje, že v približne 110 krajinách sveta sa neuskutočňujú primerané kontroly rádioaktívnych zariadení a preto sú obavy o možnú výrobu špinavej bomby nielen opodstatnené, ale i veľmi vážne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.