Česko
"Predaj Severočeských baní nepovažujeme za ukončený a rovnako sa budeme usilovať aj o menšinový podiel v OKD," potvrdil v stredu spolumajiteľ Penty Finance Marek Dospiva. Tá má na starosti aktivity finančnej skupiny v Česku.
Dospiva však odmietol oznámiť, či momentálne o kúpe minoritného podielu naďalej vyjednáva s Fondom národného majetku, alebo rozhodnutie štátu napadne u Európskej komisie. Tá by v prípade, že sa vláda znovu rozhodne predať štátny podiel v OKD do rúk Karbon Investu, musela obchod schváliť. Pokiaľ vláda znovu vypíše tender na Severočeské bane, Penta sa na ňom zúčastní. Zatiaľ sa naďalej snaží získať menšinový podiel v OKD. Je preto pripravená zvyšovať svoju doterajšiu ponuku. Tá znie 3,1 miliardy Kč (3,9 miliardy Sk), vláda ju však neprijala, pretože naďalej vedie exkluzívne rokovanie s firmou Karbon Invest. Jeho majitelia v polovici mája taktiež zvýšili pôvodne ponúkanú sumu, a to na 3,4 miliardy Kč. K zvýšeniu ponúkanej sumy donútil firmu Karbon Invest protimonopolný úrad, keď zakázal vláde predať podiel v OKD za 2,25 miliardy Kč. Táto ponuka podľa úradu obsahovala verejnú podporu, ktorá je nezlučiteľná so záväzkami Česka vyplývajúcimi z Európskej dohody.
Severomoravské vodárne a kanalizácie, spoločnosť, ktorú Penta ovládla na začiatku tohto roka, chystajú expanziu do Poľska a na Slovensko. Podľa šéfov Penty firma disponuje zhruba dvakrát väčšou kapacitou vody, ako je dopyt v regióne, a preto môže vyvážať. "Vodu budeme do miest, kde to je ekonomicky odôvodniteľné, napríklad do pohraničia v Poľsku. Tam už vedie potrubie," uviedol Dospiva. Firma však chce expandovať s dodávkami vody na južnú Moravu, na Slovensko, do pohraničia Moravskosliezskeho kraja. Severomoravské vodárne a kanalizácie však plánujú účasť aj na privatizácii slovenských vodárenských firiem. Budú sa uchádzať o akciové podiely, ktoré Fond národného majetku SR previedol na obce, pričom ide o 6 spoločností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.