rozdiely v daňových sadzbách podľa nej narúšajú fungovanie jednotného trhu. Komisia si je však vedomá citlivosti tejto témy, rozdielnych názorov i sily "alkoholickej" lobby, neprišla preto s oficiálnym návrhom, ale len s dokumentom, ktorý by mal podľa nej podnietiť diskusiu.
V EÚ sú dnes stanovené len minimálne sadzby spotrebných daní na alkohol, zdanenie v jednotlivých členských štátoch sa preto výrazne líši. Zatiaľ čo tvrdý alkohol podlieha vo Fínsku a Švédsku zdaneniu okolo 15 eur za 0,7 litra, v Británii je to takmer 9 eur, v Holandsku 5 eur, ale v Česku, Španielsku, Maďarsku či Portugalsku len okolo 2 eur. Na Slovensku je podľa tabuľky EK táto daň 1,70 eura za 0,7 litra tvrdého alkoholu. Výrazné rozdiely sú aj pri zdanení piva či vína. "Je jasné, že tieto veľké rozdiely narúšajú trh a uľahčujú podvody a pašovanie alkoholu. Bez súhlasu všetkých členských štátov však nič nemožno zmeniť," pripomenul komisár pre vnútorný trh Frits Bolkestein pravidlo, podľa ktorého sa o daňových otázkach rozhoduje v EÚ jednomyseľne so súhlasom všetkých členských krajín. Komisia podľa zverejnenej správy zastáva názor, že aby minimálne sadzby daní na alkohol nestratili zmysel, členské štáty by ich mali zvýšiť tak, aby odrážali infláciu, ktorá predstavovala v období 1993-2003 hodnotu 23 %. Podľa EK by členské štáty mali tiež pri zdaňovaní alkoholu brať do úvahy politiku v oblasti zdravotníctva.
EK chce najskôr diskutovať s členskými štátmi, Európskym parlamentom i profesionálnymi združeniami, kým pristúpi ku konkrétnym návrhom.
Autor: Mamaia (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.