okolo roku 1500. Je zaujímavé, že do Severnej Ameriky neprenikol z južných oblastí, ale v roku 1812 z Európy. Dnes sa pestuje takmer po celom svete a je jednou z najvyužívanejších zelenín na prípravu jedál.
Tento, nám dobre známy druh zeleniny sa k svojmu pomenovaniu dostal kurióznou cestou. Názov rajčiaka "jabĺčko lásky" nevznikol preto, že by ho považovali za afrodiziakum, ale mylným prekladom. Pôvodný latinský názov rajčiaka totiž znel Mala cethopica, čo znamená mrkvové jablko. Z neho bolo odvodené talianske pomenovanie "tomi dei mari", čo pri preklade do francúzštiny splietli na "pommes d?amour". Potom to bol už len krôčik k anglickému "love apple" a nemeckému "Liebesapfel".
Rajčiaky sa dlho považovali za jedovaté a pestovali ich len pre okrasu. Dnešný názov tomato pochádza z mexického "tomana", čo znamená rásť.
Zrelé plody rajčiakov sú bohaté na biologicky účinné látky. V 100 gramoch obsahujú 3,7 gramu cukrov, 1,1 gramu bielkovín, 0,2 gramu tukov, 0,5 gramu vlákniny. Obsahujú tiež vitamíny - 0,013 mg vitamínu A, 0,06 mg vitamínu B1, 0,04 mg vitamínu B2, 0,6 mg vitamínu B3, 0,1 mg vitamínu B6, 4 mg kyseliny listovej, 0,31 mg kyseliny pantoténovej, 24 mg vitamínu C, 0,27 mg vitamínu E, 0,04 mg vitamínu H. Z minerálnych prvkov je to 270 mg draslíka, 20 mg horčíka, 13 mg vápnika, 11 mg fosforu, 6 mg sodíka, 0,6 mg železa, 0,19 mg mangánu, 0,1 mg medi a asi 0,06 mg zinku.
Plody rajčiakov sú veľmi prospešné pri chorobách srdca a obehovej sústavy, zlepšujú krvotvorbu, tvorbu hemoglobínu, zvyšujú celkovú imunitu a majú antibiotický účinok. Zlepšujú trávenie a peristaltiku, odporúčajú sa pri virózach a infekčných ochoreniach. Sú vhodné pri žltačkách, tukovej degenerácii pečene, pri zápaloch slinivky brušnej a pri poruchách metabolizmu. Pôsobia antiskleroticky, zlepšujú stav ciev a kapilár, liečia hemoroidy, varixy a popraskané žilky. Rozpúšťajú nahromadené odpadové kyseliny, preto sú vhodné pri dne a reumatizme, zlepšujú činnosť obličiek a vylučovanie moču.
Chránia aj pred rakovinou pľúc. Zistilo sa, že u ľudí, ktorí viac ako 14-krát do mesiaca konzumovali rajčiaky alebo mrkvu či kapustu, bolo riziko rakoviny oveľa menšie než u tých, ktorí tieto druhy zeleniny jedli menej než raz za mesiac. Plody rajčiakov sú totiž bohaté na betakarotén, ktorý je považovaný za najúčinnejší protirakovinový prostriedok. Okrem toho obsahujú aj karotenoid lykopén, čo svedčí o tom, že betakarotén nie je jediným prostriedkom zo skupiny karotenoidov, ktorý chráni organizmus pred rakovinou. Najúčinnejšia je konzumácia rajčiakov v surovom stave, ale jedálny lístok vhodne spestria aj šetrne pripravené pretlaky.
(kin)
Autor: Rajčiaky zlepšujú trávenie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.