Zhovárame sa s RNDr. Miroslavom HARMANOM, CSc., geológom a publicistom
Zaujíma ho história v rôznych podobách, nielen geológia - dejiny zeme, ale dejiny vôbec - dokumenty, mapy, archívy, bez ktorých je práca geológa nemysliteľná. Spolupracoval s historikom Pavlom Dvořákom pri tvorbe náučných televíznych filmov Stopy dávnej minulosti. Je vášnivým hubárom a zberateľom fajok, o ktorých napísal viacero prác.
Niektorým ľuďom naháňajú strach geopatogénne zóny. Možno veriť sľubom, že nám psychotronik takéto zóny "odruší a znormalizuje"?
- V masmédiách a kníhkupectvách nájdeme dosť informácií na tému geopatogénnych zón a ich odrušenia. Bohužiaľ, nepochádzajú z pera odborníkov. V inzerátoch sa stretávame s ponukami "vylepšiť" rušivé vplyvy pod domom alebo bytom. Niektorí si z toho urobili slušne prosperujúcu živnosť. Keď si prečítame názory týchto "odborníkov", zistíme, že si často protirečia: jeden vyhlasuje Petržalku za rizikové miesto, iný naopak tvrdí, že má zóny vyrovnané... Je zarážajúce, čomu všetkému sú ľudia ochotní uveriť. Na radu senzibila ochotne otáčajú postele v smere magnetických siločiar, aby sa zbavili nespavosti alebo iných zdravotných ťažkostí. Tie však môžu mať desiatky iných príčin, ktoré zmena polohy postele, prípadne gaštany umiestnené pod ňou, nevyriešia.
Existujú oblasti nepriaznivé pre človeka, geologicky podmienené riziká, ako sú aktívne zlomy so seizmickou činnosťou, pásmo vulkanickej aktivity alebo zóny zvýšenej rádioaktivity, ktoré geológovia skúmajú. Psychotronici však hocijaké močaristé depresie vyhlasujú za geopatogénne zóny... Ľudia už v mladšej dobe kamennej vedeli, že takéto oblasti nie sú vhodné na stavbu obydlí. Pritom práve tento biotop vyhovuje mnohým rastlinám a živočíšnym druhom.
Ako sa pozeráte na prútikárov?
- Tento fenomén existuje, prútikárstvu verím. Prútik reaguje na zemský megnetizmus, existuje o tom mnoho vedeckých pojednaní, nie je však dôkladne vysvetlený mechanizmus uvedeného javu. Doklady o ňom siahajú do stredoveku. Známy autor Georg Agricola (1494 až 1555) napísal dvanásť kníh o baníctve a hutníctve, v jeho spisoch nájdeme aj rytinu prútikára - hľadača rúd.
Ak chce byť hľadač úspešný, musí mať aspoň základné vedomosti z geológie. V Novej Bani pôsobil v päťdesiatych rokoch minulého storočia prútikár. Vyhýbal sa hľadaniu vody vo vulkanitoch, hľadal ju v náplavách Hrona, ktoré sú zvodnené - tam je totiž istota, že ju nájde. Objavil ju aj sedliak, ktorý o túto službu požiadal. Spomínaný prútikár nebral peniaze, ale naturálie, napríklad slaninu. Podľa toho, aký kus dostal, navrhoval aj miesto pre studňu - bližšie alebo ďalej od domu.
Sám som si prútik vyskúšal, dajú sa pomocou neho identifikovať staré štôlne. Voda sa udržiava obyčajne na nepriepustnom podloží. Prútik reaguje aj v byte, dome, napríklad na starú stavbu, hranicu dvoch typov hornín, zlom, zvodnené podložie a podobne. Keď sa s prútikárom rozprávate, žiadny nepristúpi na to, že ak vodu nenájde, náklady zaplatí.
Dnes sa obchoduje so všeličím. Existuje aj ponuka opracovaných minerálov, kamienkov, ktoré vraj pomáhajú liečiť, ovplyvňujú zdravotný stav...
- Niekedy sa musím pousmiať nad rôznymi tvrdeniami, napríklad že proti patogénnemu stresu pomáha ruženín ako i odporučenia, že kamene, nerasty treba "nabiť mesačným alebo slnečným svitom" a občas ich vyčistiť, ponoriť do vody, aby sa odstránil "zlý náboj". V jednej reportáži som sa dočítal o liečiteľke, ktorá odstraňuje choroby podľa farieb: červenými lieči ženské choroby, oranžovými krv... Podstatnú úlohu pri alternatívnych formách liečenia zohráva psychologický moment, sugescia. Každý vie, že prináša efekt aj v exaktnej lekárskej praxi. Viera v liečivý účinok kameňov má pôvod v praveku. Primitívny človek prisudzoval ich zvláštnym vlastnostiam magické alebo liečivé účinky. Staré kultúry používali kamene ako ozdobu, ale aj ako talizmany. Stredovek znamenal veľký rozmach viery v liečebné účinky kameňov.
Svet kryštálov fascinuje i dnešného človeka...
- Je to predovšetkým ich kryštalická forma usporiadaná podľa zákonitostí kryštálovej štruktúry do siedmich systémov. Niektoré minerály kryštalizovali tisíce rokov, ich vek sa počíta na milióny rokov. Často integrujú vo svojej kryštalickej mriežke informácie o podmienkach svojho vzniku, o magnetickom poli Zeme, alebo obsahujú tekuté a plynné uzavreniny, z ktorých sa dajú získať údaje o prostredí, v ktorom vznikali. Ak už chceme vyskúšať ich liečivú schopnosť, rozhodnime sa pre kameň, ku ktorému pociťujeme intuitívnu sympatiu. Nevhodné sú syntetické kamene ako aj rôzne umelé napodobeniny. Od pravých ich vie rozoznať iba odborník. Zohrievaním kryštálu v dlani alebo na tele by sa mal mobilizovať jeho energetický potenciál a nastať transfer do organizmu. Možno sa tak podarí uvoľniť psychické blokády a aspoň dočasne sa zbaviť subjektívnych ťažkostí. V žiadnom prípade však liečba kryštálmi nenahradí odbornú lekársku starostlivosť. Vystríhať sa treba pred užívaním rozdrveného prášku minerálu (robilo sa to v stredoveku), alebo jeho vyluhovaním vo vode či v iných kvapalinách. Niektoré minerály totiž obsahujú ťažké kovy či iné jedovaté komponenty a mohli by spôsobiť zdravotné ťažkosti.
Človek obľubuje tajomno. Kamene pochádzajú z dávnoveku a takéto tajomstvá ukrývajú. Niektorí ľudia im pripisujú mimozemský pôvod. Na Slovensku máme gule, o ktorých ufológovia tvrdia, že ich vytvorili mimozemšťania...
- S guľovitými útvarmi, ktorých priemer dosahuje od 20 do 300 centimetrov sa môžeme stretnúť na Kysuciach, pri Prievidzi, v obci Brusno, medzi Beňadikovou a Liptovským Ondrejom, ale aj v okolí Devínskej Novej Vsi i neďaleko Bohuníc. Mineralogickým rozborom sa dá vyvrátiť ich mimozemský pôvod. Kysucké gule obsahujú také isté akcesorické minerály rovnakých tvarov ako okolitý pieskovec. Gule menších rozmerov v okolí Devína vznikali lokálnym tmelením pieskov pred 15 miliónmi rokov. Z vôd prelínajúcich sa cez piesky sa vyzrážal uhličitan vápenatý okolo zárodočného centra. Z geologického hľadiska nejde teda o nevysvetliteľné záhady.
Vaším druhým domovom sa stal Pukanec. Aktívne sa zapájate do života obce, chalupárčite tam už pár desaťročí. Pre geológa je to určite zaujímavá oblasť, bývalé banské kráľovské mesto však v súčasnosti upadá. Čím žije Pukanec týchto dní?
- Pukanec je zaujímavá lokalita. Pri meraní geomagnetizmu zistili, že sa nachádza na okraji magnetickej anomálie. Ťažili tu už starí Slovania, ťažba vyvrcholila v stredoveku, náleziská sa však rýchlo vyčerpali. V týchto dňoch Pukančania zakladajú občianske združenie s názvom Terra Banensium, názov prevzali zo starej listiny. Jeho cieľom je podporiť turistický ruch. V Pukanci sa nachádza cenný gotický kostol, obec preslávili početní hrnčiarski a remeselnícki majstri, možno tu vidieť zvyšky mestských hradieb z protitureckého opevnenia. Pri prechádzkach okolitými lesmi narazíme na relikty starých prác, na staré banské cesty. Na základe archívnych materiálov sa vypracúvajú mapy turistických chodníkov. Vďaka nadšencom, medzi ktorými treba spomenúť Jána Brnáka sa návštevníci v budúcnosti dozvedia mnoho zaujímavostí z banskej a historickej minulosti Pukanca.
Brigita PETROVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.