pri nich je lesník. Dozerá na to, aby bolo všetko podľa predpisu. Nič sa na prvý pohľad nezmenilo ani na Lesnej správe Fačkov, ktorá patrí pod Odštepný závod Žilina, š. p., Lesy SR. Ale to len na prvý pohľad... Na zmeny, ktoré zvonku, takpovediac voľným okom nevidieť sme sa spýtali Miroslava RYBÁRIKA st., vedúceho lesnej správy, ktorý nám v tejto súvislosti povedal:
- Po prvý raz u nás už zalesňujú "živnostníčky". Od apríla tohto roku totiž všetky pestovateľské práce vykonávame dodávateľským spôsobom. Podmienkou je, aby uchádzači prešli výberovým konaním.
Ako je známe, po úmyselných obnovných ťažbách vznikajú holiny. Tie treba v zmysle zákona v stanovených termínoch zabezpečiť, ľudovo povedané zalesniť tak, aby na mieste holiny opäť rástol les v požadovanej drevinovej skladbe. Konkrétne v podmienkach našej lesnej správy je to 22 hektárov umelého zalesňovania plus päť hektárov prirodzenej obnovy. V pestovaní sadbového materiálu sme doposiaľ sebestační.
V zastúpení Lesov SR, š. p., už vo funkcii manažérov objednávate práce. Hlavným kritériom výberového konania je cena dodávky. Dodávateľom sa stáva ten, kto príde s finančne najvýhodnejšou ponukou, teda najlacnejší. Kde je však záruka odbornosti vykonávaných prác?
- Záleží to od druhu vykonávaných prác. Kým napríklad v prebierkach a v ťažbe lesník vyznačí stromy a drevorubači pri dodržaní technologických a bezpečnostných predpisov realizujú práce, lesníkovi stačí, aby práce od dodávateľa prebral. Pri výchove a zalesňovaní nie je zatiaľ záruka, že dodávateľ je odborne zdatný. Videli ste preto, že náš lesník je ešte stále pri "ženičkách", ktoré sadia. Treba dbať, aby bola dodržaná drevinová skladba, rozostupy sadeníc a podobne. Spolupráca medzi objednávateľom a dodávateľom musí byť úzka a citlivá. Na nekvalitu a nesprávne pracovné postupy je potrebné upozorňovať včas, lebo v opačnom prípade vznikajú nenávratné škody.
Vzďaľuje sa podľa vás lesník od lesa?
- V minulosti, kedy lesník obhospodaroval menšie celky, býval aj s rodinou v horárni, v doline. Tak to bolo aj v mojom prípade. Neskôr, v sedemdesiatych rokoch, sa presadzovala myšlienka ubytovať horárov aj robotníkov v bytovkách v spádových obciach. Kontakt horára s lesom je síce veľmi potrebný a dôležitý, ale lesníka tiež nemožno "zavrieť" do doliny. V tých časoch mal k dispozícii maximálne motorku. Škody, napríklad po veľkom daždi na zvážnici či na lesnej ceste sme odstraňovali "motyčkou". To boli nevýhody malých izolovaných celkov. Pokrok sa však nedá zastaviť. Už teraz sme na lesnej správe solídne vybavení osobnými dopravnými prostriedkami, mechanizácia takmer vo všetkých činnostiach je samozrejmosťou; využívame výpočtovú techniku, sme pripojení na sieť elektronickej pošty. Sú tak vytvárané podmienky na to, aby lesník mohol zvládať monitorovanie väčších celkov ako doteraz. Navyše, pribúda výhoda väčšieho nadhľadu, možnosť kooperácie. Preto treba zvážiť všetky tieto aspekty a spoločne s nadriadenými vo všetkom hľadať únosnú, respektíve optimálnu hranicu.
Hovorí sa, že napriek pokroku koníka v lese nič nenahradí. Platí to isté aj o lesníkovi?
- Aj v podmienkach našej lesnej správy kone sú a ešte aj dlho budú veľmi potrebné. Samozrejme, popri lesnej technike. Diktuje to charakter terénu, spôsob hospodárenia, technologické postupy pri približovaní drevnej hmoty a v neposlednom rade aj ekonomika. Netreba sa za to hanbiť. Veď je to tak aj v iných krajinách s vyspelým lesným hospodárstvom. Nuž a lesník? Ten je tiež nezastupiteľný. Ako odborník, ochranca lesa, organizátor. Len úloh bude musieť zvládať čoraz viac. S tým súvisí jeho príprava v školách a neustále sledovanie prudkého vývoja vo "fachu".
Čo odkážete našim čitateľom ?
- Slovensko nie je krajinou, kde drevo rastie "len tak", a my ho potom len zrúbeme. Koristnícke hospodárenie nám bolo - a dúfam že aj zostane - cudzie. Verím, že zostaneme verní tradíciám slovenského lesníctva a že v nich budeme kontinuálne pokračovať. Lebo les je ako dieťa: ťažko ho vychováš, ale ľahko pokazíš!
Richart HAJNÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.