Čo všetko rozhoduje o tom, či bude chov husí rentabilný?
J. B., Liptovský Ján
- Chovné husi takmer po celý rok neposkytujú úžitok s výnimkou peria, v prvom rade je preto potrebné získať od nich čo najviac mláďat. Dobrú znášku môžeme očakávať len od vhodne kŕmených nosníc, ktoré majú dobrý zdravotný stav a vyhovujúci exteriér. Drobnochovateľ považuje za ideálne, keď hus v jednej perióde znesie 10 až 15 vajec, na ktoré aj zasadne. Genetický potenciál nosnice je však vyšší, čo si ale vyžaduje umelé liahnutie. Rentabilita chovu sa začína až vtedy, ak ťažké plemená dosahujú priemernú ročnú znášku 25 vajec, stredne ťažké plemená a hybridné kombinácie približne 40 až 45 vajec a ľahký typ ešte viac. Ak chceme zvýšiť produkciu vajec, neočakávajme od nosníc, že budú kvokať.
Husi dosahujú najvyššiu znášku v treťom až piatom roku života, základný kŕdeľ preto neobmieňame často. Nový jedinec si navyše ťažko vydobýja v ustálenom spoločenstve sociálne postavenie. Na druhej strane sa neodporúča chovať husi dlhšie ako šesť rokov, pretože neskôr znáška prudko klesá, aj keď staršie nosnice sú vynikajúcimi matkami. Aby boli vajcia dobre oplodnené, gunárovi podávame v čase párenia krmivo bohaté na bielkoviny, minerálne látky a vitamíny. K jednému samcovi priradíme tri až päť husí. Ak sa osvedčí, v kŕdli ho ponecháme približne päť rokov. Jeho pohlavnú aktivitu zvyšuje aj pobyt na vode. Treba pripomenúť, že príbuzenská plemenitba vplýva negatívne na potomstvo, gunára si preto zaobstaráme od iného chovateľa.
Po skončení liaharenskej sezóny môžeme vyhodnotiť rentabilitu chovu tak, že jedno zdravé húsa ohodnotíme sumou 100 Sk. Z výslednej sumy zistíme, či sa nám oplatí držať kŕdeľ husí po celý rok, kŕmiť ich a starať sa o ne, alebo je ekonomickejšie húsatá si radšej kúpiť.
Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.