aj medzinárodné spoločenstvo veľa úsilia na odstránenie jej následkov. Evakuovaní boli obyvatelia 74 obcí a miest, plocha opustenej pôdy v rámci Ukrajiny predstavovala 2 044 km2. A po skončení evakuácie sa zväčšila približne o 1 800 km2.
Tisíce odborníkov, riskujúc zdravie, sa bezprostredne zúčastnilo na vytvorení objektu Úkryt (Sarkofág) nad havarovaným 4. blokom elektrárne. Iba 6 mesiacov potrebovali vedci, projektanti a stavbári na vypracovanie unikátnych technológií a na výstavbu a zariadenie stavby, ktorá nemá obdobu vo svete.
Ešte treba vyriešiť, také problémy, ako je napr. určenie rizikových faktorov súvisiacich s ožiarením po havárii, ukazovateľov škody z ožiarenia pre výpočet rizík, poznanie vplyvu rádioaktívneho zamorenia životného prostredia, rozpracovanie nových stratégií riešenia problematiky šírenia rádionuklidov vo vode, vzduchu a pôde, štúdium možných následkov týchto javov pre konkrétne skupiny obyvateľstva, ktoré sú rizikové v súvislosti s ich spôsobom života. Najcitlivejšou bola a dodnes zostavá problematika určenia dávok ožiarenia ľudí.
Zdravotnícke zariadenia v období po havárii sa aktívne zúčastňujú na početných medzinárodných projektoch zameraných na štúdium vplyvu následkov čornobyľskej havárie na zdravie ľudí. Počas štyroch rokov sa plnil projekt Medzinárodnej ligy Červeného kríža a Červeného polmesiaca zameraný na vyšetrenie detí Volynskej a Rovnianskej oblasti, ktoré žijú na radiačne zamorenom území.
Na základe Memoranda Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny a Memorialneho fondu Sasakava z mája 1991 bol zrealizovaný projekt Sasakava - Čornobyľ. V rámci projektu boli zriadene 2 diagnostické centrá - v Kyjeve a v Korosteni.
Pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie sa plnil program IRNESA s pilotnými projektmi Štítna žľaza, Hematológia, Epidemiologický register a Psychický rozvoj dieťaťa ožiareného vnútorne, ktoré boli doplnené dozimetrickým sprievodcom. V priebehu plnenia programu zdravotnícke zariadenia Ukrajiny dostali zariadenie, reaktívy a spotrebný materiál v sume 5 miliónov USD. 22 mladých vedcov sa zúčastnilo zahraničných stáží, uskutočnilo sa 12 vedeckých konferencií a 7 sumarizačných vedeckých porád.
V rámci projektu UNESCO bola poskytnutá pomoc na nákup zariadenia pre hematologické oddelenie Ukrajinskej detskej špecializovanej nemocnice Ochmatdyt (660 tisíc USD). Bola vytvorená legislatívna základňa, novelizované národné normy radiačnej bezpečnosti, pravidlá fyzickej ochrany, základné ustanovenia pre zabezpečenie bezpečnosti atómových elektrárni. Vo sfére jadrovej a radiačnej bezpečnosti je ešte rad nevyriešených otázok na legislatívnej úrovni. Kabinet ministrov (vláda) Ukrajiny zatiaľ nepredložil Najvyššej rade (parlamentu) Ukrajiny návrhy zákonov o zriadení a činnosti fondu na zastavenie prevádzky jadrových zariadení, o založení fondu pre zaobchádzanie s rádioaktívnym odpadom a novelizáciu Zákonníka Ukrajiny o administratívnych priestupkoch v súvislosti so zavedením mechanizmov finančného zabezpečenia civilnej zodpovednosti za jadrové škody.
Po černobyľskej havárii prioritným princípom štátnej politiky sa stalo vytvorenie národného systému medzinárodno-právnych mechanizmov zabezpečenia bezpečného využitia jadrovej energie. V súčasnosti sa Ukrajina zúčastňuje na všetkých medzinárodných rokovaniach o jadrovej a radiačnej bezpečnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.