i dvaja noví účastníci, ale s veľkým menom - Taliansko a čerstvý majster sveta Anglicko. Po prvýkrát rozhodoval o postupujúcom zo semifinále žreb - duel domácich so Sovietmi sa aj po predĺžení skončil bezgólovou remízou a šťastena sa priklonila na stranu domácich. Kapitán Fachceti mal šťastnú voľbu strany mince a hoci ZSSR vyhralo na rohové kopy 16:4, do finále šli Taliani. V druhom semifinále potvrdili Juhoslovania dobrý chýr a proti favoritovi predviedli skvelý výkon, ktorý okorenili gólom Džajiča pár minút pred koncom.
Finále určilo víťaza až na druhý pokus - v prvom sa zápas skončil nerozhodne aj po 120 minútach, keď Juhoslovania hrali aj proti rozhodcovi Dienstovi a hoci boli lepším tímom, Taliani vyrovnali na konečných 1:1 po spornej situácii. V opakovanom finále už mali viac síl domáci a unavení Juhoslovania sa museli uspokojiť s druhým miestom, hoci podľa predvedenej hry by si titul zaslúžili.
Už v kvalifikačnej skupine totiž vyradili finalistu MS 1966 NSR. V jedinej trojčlennej skupine rozhodol o postupe "plavych" senzačná remíza Nemcov na pôde Albánska 0:0.
Československý tím narazil v skupine na obhajcu európskeho titulu Španielska, ale o postup nás nepripravili zápasy s ním (1:0 a 1:2), ba ani remíza v Turecku 0:0, ale nečakaná prehra s Írskom v Prahe v poslednom zápase skupiny. Našich posúvalo do štvrťfinále akékoľvek víťazstvo - výsledkom chaotických zmien v zostave (debutujúci brankár Kramerius, ktorému zápas nevyšiel) bola prehra 1:2. Španieli prišli k postupu ako slepé kura k zrnu...
Suverénne prešli do ďalších bojov Taliani, Sovieti a prekvapujúco aj Bulhari, o niečo viac sa natrápili Maďari a Francúzi, Angličanom v bitke o ostrovy (v skupine aj Škótsko, Wales a Severné ísrko!) pomohli víťazstvom nad Škótskom Severní Íri, lebo majster sveta prekvapujúco podľahol v Londýne Škótom 2:3 a postup ratoval až remízou v Glasgowe.
Štvrťfinále ponúklo dve pikantné dvojice - socialistickú medzi ZSSR a Maďarskom, v ktorej boli o gól lepší Sovieti, aktuálnych majstrov sveta a Európy, z ktorej sa po dvoch víťazstvách radoval svetový obhajca Anglicko. Finálovú štvoricu doplnili skvelá Juhoslávia (1:1 a 5:1 s Francúzskom) a Taliansko, ktoré otočilo súboj s Bulharskom (2:3 a 2:0).
Naša otázka: V Madride proti Španielom odohral svoj jediný reprezentačný zápas aj vynikajúci košický krídelník. Napíšte nám jeho meno.
(cik)
Text k foto:
Titul prevzal kapitán talianskeho mužstva Facchetti
Autor: Taliansko 1968
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.