ktoré boli stresujúcimi hryzoviskami. Oboje si vytvárame my, ľudia. Na civilizovanej úrovni a medzi slušniakmi by v každej "robotke" mali byť medzi ľuďmi v pozícii nadriadeného alebo podriadeného korektné kolegiálne vzťahy, založené na vzájomnej úcte a rešpekte. V rebríčku hodnôt a hodnotení má dominovať profesionálna zdatnosť človeka, doplnená o jeho bezúhonné charakterové a etické vybavenie.
Šéfovia by sa nemali tváriť, že s funkciou nadobudli výsadu, hľadieť na podriadených z nadoblačných výšin rozkazovania a absolutistického štýlu rozhodovania. Vhodný je postup podľa zásady: šéfuj a ostaň človekom. Taký šéf sa nikdy nezníži k nadutosti, nadradenosti, je prísny, spravodlivý a vždy vypoklonkuje aj epidemicky rozšírených donášačov a vlezdozadkistov.
So zreteľom na situáciu na pracovnom trhu u nás, nie je dnes ľahké, byť podriadeným. Iba tí najodvážnejší si vraj dnes trúfnu povedať šéfovi svoje kritické názory. Dávne zásady slušnosti velia, najprv ich šéfovi sprístupniť medzi štyrmi očami. Nadriadenému prislúchajú od podriadeného prejavy rešpektu a pri vzájomnom kontakte je náležité dodržiavať všetky zásady slušnosti.
Podriadený, ak si chce zachovať sebaúctu, nemal by skĺznuť do nedôstojného poklonkovania, prejavov falošného nekritického obdivu a trápnej servilnosti. Lebo múdry šéf si takéhoto podriadeného vážiť nemôže a v očiach kolegov je opovrhovaným pochlebovačom. Ibaže, ľudské dejiny a súčasnosť, žiaľ, priam prekypujú exemplármi nepodarených šéfov a podriadených...
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.