postihnutím. Vzhľadom na to, že aj u nás je v posledných rokoch zaznamenaný vzostup alkoholizmu u žien a hlavne u mladých, je treba tomuto problému venovať zvýšenú pozornosť. Neexistuje totiž žiadna bezpečná hladina pitia alkoholu v priebehu tehotenstva. Zvlášť nebezpečné sú "flámy" - nárazové požívanie väčšieho množstva alkoholu, najmä v prvých týždňoch tehotenstva. Práve v tomto časovom období je organizmus najviac citlivý na rôzne vonkajšie zásahy, lebo v tej dobre sa vytvárajú zárodky všetkých telesných orgánov.
Základným mechanizmom vzniku fetálneho alkoholového syndrómu je prienik alkoholu z krvi matky cez plodové lôžko do krvného obehu dieťaťa, kde sa nachádza približne v rovnakej koncentrácii, ako má v krvi matka. Tu potom prechádza do vyvíjajúcich sa tkanív dieťaťa, ktoré sú nezrelé a citlivé na akýkoľvek vplyv škodlivín. Žiaľ, najcitlivejšie a najviac zraniteľné je veľmi jemné mozgové tkanivo, ktoré opakované a časté dávky alkoholu, dodávané matkou, môže nezvratne a závažne porušiť.
Klinický obraz postihnutia zahŕňa rastové postihnutie. Dieťa sa narodí buď predčasne alebo v očakávanom termíne, ale je menšie a má nižšiu pôrodnú váhu. V ďalšom živote zostáva prevažne drobné a má menší vzrast a to aj pri dobrých výchovných podmienkach. Poškodenie mozgu sa prejavuje zníženou inteligenciou a poruchami správania. Často sa intelekt pohybuje v pásme slabomyseľnosti, čo predstavuje možnosť zaškolenia len v špeciálnej škole. Sú aj prípady ťažkého postihnutia, ktoré nedovoľuje zapojenie dieťaťa do samostatného života.
Väčšinou sú pridružené aj poruchy správania, prejavujúce sa hlavne nepokojom, neschopnosťou sústrediť sa, čo sa prejavuje až v školskom veku. Deti potom majú problémy pri zapájaní sa do kolektívu a ťažkosti v škole. Potrebujú preto špeciálnu výuku a odklad školskej dochádzky.
Pretože liečba týchto detí spočíva iba v zmierňovaní alebo odstraňovaní príznakov postihnutia (rehabilitácia, zvýšená výchovná starostlivosť, pomoc psychológa, logopéda a špeciálnych pedagógov), nadobúda stále väčší význam realizácia preventívnych opatrení. Spočíva hlavne v informovanosti verejnosti o negatívnych účinkoch alkoholu na vývin dieťaťa. Pritom samotná prevencia je veľmi jednoduchá a úplne spoľahlivá. Spočíva v úplnej abstinencii matky v priebehu tehotenstva. Pretože veľa žien o svojom tehotenstve ani nevie, je ideálnym opatrením plánované tehotenstvo, v ktorom budúca mamička dodržiava bezpečný životný režim.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.