Čo by nemal jesť a piť diabetik. Alkoholickými nápojmi sa ešte nik nevyliečil
Čoraz viac sa zaraďujú medzi chorých na cukrovku (diabetes) aj tí, ktorí sa nedisciplinovane stravujú, povedzme to priamo, prejedajú sa a potom nosia na sebe zbytočné kilogramy ako ruksak s tehlami, s ktorým sú nútení ešte aj spať, lebo na noc sa nedá dať dolu. Ťažko sa im privyká na diétu, odvyká od jedál, ktoré sú pre nich zakázané a veria rozšírenému chybnému názoru, že cukrovka sa dá vyliečiť alkoholom.
Ktoré jedlá sú zakázané?
Diabetik nesmie jesť rafinovaný cukor (repný a trstinový), ktorý je bežne u nás v predaji ako cukor práškový, kockový a kryštálový. Nesmie tiež konzumovať prípravky obsahujúce čistú glukózu (Glukopur) alebo potraviny, ktoré tieto cukry obsahujú. Patria sem: zákusky (pokiaľ nie sú sladené umelými sladidlami - i tu však treba započítať múku, resp. ovocie), med, kompóty zavárané s cukrom, čokoláda i horká (čokoláda DIA len v obmedzenom množstve).
Je nevyhnutné, aby obmedzil i DIA prípravky sladené Sorbitom a Fruktózou - oba cukry sa totiž v organizme premieňajú na glukózu.
Nevhodné sú veľmi sladké druhy ovocia, kandizované ovocie, ovocie prisladené cukrom. zakázaná je i konzumácia tučného bravčového mäsa, slaniny, kačíc, husí, zabíjačky, oškvarkov, klobás, salámy, šunky, paštét, bravčovej masti a masla. Z mliečnych výrobkov sú to plnotučné mlieko, jogurt, tvaroh, syry a smotana. Z rýb mastné druhy ako ustrice a úhor.
Vhodné nápoje sú: voda, sódová voda, minerálna voda - nesladená /pokiaľ nemá diabetik súčasne zvýšený tlak krvi), voda s citrónom osladená umelým sladidlom, diabetický čaj, šípkový čaj, zrnková káva (pokiaľ nemá diabetik zvýšená tlak krvi), káva z obilnín - melta.
Nevhodné nápoje: toniky, kofola, coca-cola, pepsi-cola, všetky limonády sladené cukrom (Mirinda, Fanta a pod.).
Rozšírený je úplne chybný názor, že cukrovka sa lieči alebo sa dá vyliečiť akýmkoľvek alkoholom. Pivo obsahuje okrem alkoholu i sladové látky, ktoré sa v organizme premieňajú na glukózu. Podobne neodporúčame i dezertné a doma kvasené vína (pomocou cukru), ako aj sladké likéry.Ak diabetik príležitostne (raz za 2 - 4 týždne) vypije pohárik striku, mal by ho tiež započítať do celkovej energetickej bilancie. To znamená, že sa musí vzdať príslušného množstva chleba, ryže a pod.
Neenergetické sladidlá:
- Sacharín, ktorý sa nehodí na tepelné spracovanie, lebo pokrmy dostanú horkú príchuť. Prípravky sú dostupné pod rôznymi obchodnými názvami;
- Cyklamáty, ktoré sa dajú použiť aj pri tepelnom spracovaní;
- Aspartam, sladidlo, ktoré sa vyrába na základe dvoch aminokyselín
Sladidlá s energetickým obsahom:
- Fruktóza
- Sorbitol
- Xylitol
Viete, že energetická hodnota posledných troch sladidiel je rovnaká ako u repného cukru?
Vzostup krvného cukru po ich použití je nižší a k svojmu metabolizmu nepotrebujú inzulín. Ich dávka je obmedzená hranicou 30 g denne, použitie vyšších dávok spôsobuje hnačku.
Druh použitého sladidla vo výrobku označenom ako "diabetický" musia pacienti s cukrovkou zohľadniť. napr. pri zjedení kompótu označeného ako diabetický započítavajú nielen energetický obsah ovocia v kompóte, ale súčasne aj energetický obsah sladidla, ak patrí do druhej spomínanej skupiny. Za "neenergetický nápoj" považujeme teda len taký, v ktorom okrem neenergetického sladidla /sacharín, cyklamáty alebo aspartam) je len voda a citrón. Potraviny výrobcom označené ako "diabetické", ale na etikete nie je vyznačené ich zloženie a druh umelého sladidla je rizikové konzumovať.
Autor: VO/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.