letoch. Európske letecké spoločnosti budú musieť poskytnúť americkým úradom 34 čiastkových informácií o pasažieroch, ktorí cestujú do USA.
Ide napríklad o čísla kreditných kariet, telefónne čísla, údaje o zamestnávateľovi a objednávky jedál na palube. "Globálny nepriateľ si vyžaduje globálnu odpoveď," povedal pri podpise dohody americký minister vnútornej bezpečnosti Tom Ridge.Získané informácie majú uľahčiť včasné vypátranie potenciálnych teroristov v lietadlách. Údaje môžu byť uložené v elektronických systémoch tri a pol roka. Už od marca 2003 môžu americké úrady uložiť pokutu alebo odňať povolenie na pristátie aerolíniám, ktoré im neposkytnú údaje o cestujúcich do 15 minút po štarte lietadla.
Európsky parlament vyslovil s takouto dohodou zásadný nesúhlas a obrátil sa na Európsky súdny dvor v Štrasburgu. Podľa názoru poslancov neexistuje v EÚ žiadny právny základ pre transfer dát na účely verejnej bezpečnosti. Dohoda s USA okrem toho skrýva hrozbu poskytnutia údajov tretím štátom, resp. ich zneužitia v Spojených štátoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.