Účastníci tretieho summitu krajín Európskej únie a Latinskej Ameriky v schválenom záverečnom vyhlásení odsúdili a vyjadrili "zhrozenie" nad
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zneužívaním irackých väzňov, nenamierili však prst priamo na Washington. Formulácia dokumentu vyvolala na schôdzke v mexickom meste Guadalajara mnohé diskusie. Viaceré krajiny, medzi nimi Kuba, žiadali priame odsúdenie Spojených štátov za mučenie zadržiavaných Iračanov vo väznici Abú Ghraib pri Bagdade.
Konečné vyhlásenie sa nezmieňuje konkrétne o USA, uvádza len, že krajiny EÚ a Latinskej Ameriky sú zhrozené dôkazmi o zneužívaní irackých väzňov a vyzývajú príslušné vlády, aby postavili pred súd všetkých zodpovedných za porušovanie humanitárneho práva. Ďalší sporný odsek sa zaoberal jednostrannými hospodárskymi sankciami, vrátane amerického embarga voči Kube. Latinskoamerické štáty žiadali menovať Helmsov-Burtonov zákon, ktorý zakazuje občanom USA a tretím stranám obchodovať s Kubou, EÚ však presadzovala len všeobecné vyjadrenie. Bez dohody túto časť z vyhlásenia vypustili. V súvislosti s reformou OSN, jednou z hlavných tém programu summitu, záverečné vyhlásenie uvádza, že svetová organizácia by mala byť stredobodom "účinného multilaterálneho systému".
Na stretnutí sa zišli zástupcovia 25 krajín EÚ a 33 latinskoamerických a karibských štátov. Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ktorý predsedal historicky prvej schôdzke predstaviteľov desiatich nových členov EÚ s karibskými štátmi.
Autor: Guadalajara (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.