Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO Dougom Bereuterom, ktorý je zároveň aj americkým kongresmanom.
"Keď mi dal priamu otázku, že čo by ešte mohol tlmočiť administratíve Spojených štátov, politickým lídrom, tak som vyjadril také želanie, aby sme pomalinky otvárali aj také témy, ktoré sme doteraz neotvárali, ako je napríklad zrušenie vízovej povinnosti pre Slovákov," povedal predseda vlády SR novinárom. Zdôraznil však, že Slovensko musí byť trpezlivé a on osobne bude túto otázku postupne nastoľovať. "Som presvedčený, že spĺňame kritéria, že sa nás Amerika nemusí báť," vyhlásil premiér.
Bereuter podľa neho zobral slová o zrušení vízovej povinnosti "zjavne na vedomie". Premiér sa domnieva, že apel Bereutera na členské štáty aliancie, aby posilnili vojenskú prítomnosť v Afganistane nebol adresovaný Slovensku. Pripomenul, že Slovensko má v tejto krajine už dávnejšie vojenskú jednotku a v týchto chvíľach vyslalo do operácie ISAF ďalších vojakov. SR je podľa neho veľmi aktívna v angažovaní sa v mierových misiách. Dodal, že v teoretickej rovine "nepochybne aj my budeme mať silu sa zamyslieť, či môžeme ešte niečo urobiť preto, aby naozaj Severoatlantická aliancia v takej kľúčovej a dôležitej operácii nezlyhala."
Slovensko podľa Dzurindu podporuje rozšírenie NATO o ďalšie krajiny. Spomenul pritom Chorvátsko, Macedónsko a Albánsko. "Čím viac krajín bude súčasťou tohto spoločenstva spoločne zdieľaných hodnôt, tým lepšie pre všetkých, pre tie samotné krajiny ale aj pre alianciu ako celok," uviedol.
Predpokladom je podľa neho mať spoločný záujem bojovať proti terorizmu, presadzovať spoločné hodnoty ako aj schopnosť znášať spoločnú záťaž a prispievať pre riešenie výziev, ktoré stoja pred alianciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.