peniaze - konkrétne 22 mil. Sk. STV údajne na tento biznis nemá. Napríklad aj preto, lebo narastá nedoplatok pri výbere koncesionárskych poplatkov. Zároveň ale - paradoxne - manažéri STV hlásia, že v prvých mesiacoch roka hospodária so ziskom. Je v ráde iba zopár miliónov Sk, vyskakovať teda nemôžu, lebo v auguste je olympiáda, ktorú kúpili - teraz pozor - za 80 miliónov.
Ak sa ani súkromné TV na nákupe vysielacích práv k ME s vlastníkmi nedohodnú - a zatiaľ to tak vyzerá - Slovensko sa stane jedinou krajinou Európy, kde prenosy z tohto vrcholného podujatia diváci neuvidia. Teda aspoň tí, ktorí nedosiahnu na terestriálny signál spoza hraníc a nemajú ani káblový či satelitný príjem. Rybníček takto - nechtiac - servíruje skvelý námet pre všetkých teoretikov tzv. verejnoprávnosti: Neporušuje tým STV svoje zákonné poslanie? Je alebo nie je športová udalosť prvoradého významu i sledovanosti "verejnoprávna" kategória? O olympiáde v Aténach, z ktorej drvivá väčšina prenosov a záznamov bude mať jednocifernú (až nulovú) sledovanosť, STV nepochybuje - práva sú vopred kúpené, čiže OH sú zrejme "verejnoprávne". Nie je to komerčné, strata bude veľká, ale sú v tom hodnoty, olympijská myšlienka - klasický formát pre VP TV. Naopak, profesionálny futbal na úrovni Zidane, Beckham a spol. nie je menšinový, nekomerčný žáner, je to čistý biznis.
Potiaľ by bol postup STV v poriadku; keby len nedávno nekúpila SuperStar a nevysielala mnohé iné limonády a na profit orientované formáty. To je rozpor. Rybníček má ale naporúdzi protiargument - tieto sú vykalkulované so ziskom (ktorý je krédom pre Jednotku), zatiaľčo výpočty hovoria, že pri 22-miliónovom vklade na futbale prerobí. Dobre - s tým sa nedá viesť principiálny spor, lebo do čísiel a hláv potenciálnych inzerentov nevidíme. Riaditeľov názor podporuje aj opatrnosť Markízy a JOJ. (Treba však vidieť, že ich možnosti obmedzujú rigidné programové štruktúry a najmä jeden vysielací okruh. STV má dva.) Zároveň sa ale nástojčivo vnucuje otázka, že prečo sa všetky ostatné VP TV o vysielacie práva z Portugalska zabíjajú. Až do tej miery, že asi pred mesiacom obdržala Európska komisia sťažnosť od 160 súkromných televíznych (a rozhlasových) spoločností, na čele s RTL, ProSieben a Sat 1, ktoré - okrem iných vecí - napádajú aj to, že verejnoprávne ZDF a ARD pomocou peňazí od štátu ich "preplácajú v súťaži o práva na futbalové prenosy". Pripusťme, že Rybníček počíta lepšie, resp. že slovenský reklamný trh nie je nemecký. Aj keď každý uzná, že ani cena vysielacích práv pre najväčší európsky trh nebude 22 mil. Sk...
To je však len úvaha o manažérskom rozhodovaní a beží mimo ústrednej otázky. A tá znie takto: Nemala by padať pod definíciu "verejnoprávneho" aj povinnosť vyhovieť väčšinovej (spoločensky relevantnej) objednávke, ak z akýchsi dôvodov nesľubuje zisk a preto ju nepokryjú súkromní vysielatelia? O čo sú "verejnoprávnejšie" programy pre tri promile divákov ako futbal z Portugalska, ktorý by sledovalo - podľa skúseností z bývalých podujatí tohto typu - v priemere cca 15-20 percent populácie?? Azda nie je problém to, že o "nonprofit" žáner má záujem širší okruh divákov ako napr. výlučne homosexuáli?
Alebo je všetko inak a Rybníček sa kdesi splietol? To už nie je otázka na neho, ale na samu podstatu tzv. verejnoprávnosti. Nájde sa raz niekto v tomto štáte, kto má jasný politický mandát a bude schopný definovať, na čo majú nárok 2 milióny domácností, ktoré sú každý mesiac povinné platiť 100 Sk za službu, čo si vôbec neobjednali? Táto kvázi teoretická otázka sa v rôznych obmenách objavuje zas a opäť. Práva na futbal, ktoré STV nekúpila, sú praktickou ilustráciou problému. Možno posunú debatu o päť metrov dopredu - ak sa relevantný objem slovenských koncesionárov vzbúri alebo bude aspoň nahlas protestovať.
Mali by - pravdepodobne budú jediní platiči za televízny prijímač v Európe, ktorí šampionát neuvidia. Tu nejde o futbal - v Košiciach ho uvidíme na neslovenských kanáloch - ale o princíp: Čo je to verejná služba v televízii? Je vôbec takýto pojem v slovenských reáliách použiteľný, keď evidentne nepokryje všetky nároky, pričom všetci za ňu, pod hrozbou zákonných sankcií, platiť musia? Prečo by malo STV ešte podporovať - povedzme - desať percent skalných futbalových fanúšikov? Sú oni horšia menšina ako lesbičky, Maďari či hluchonemí?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.