frontoch. Vo štvrtok 10. júna sa v Británii konajú voľby do Európskeho parlamentu, lokálne voľby v Anglicku a Walese, plus voľby londýnskeho starostu.
Vládnej Labouristickej strane hrozia katastrofálne výsledky, aj keď sa euroskeptickí Briti môžu nakoniec obrátiť chrbtom k opozičným konzervatívcom a dať svoje hlasy okrajovým stranám, ktoré sú za vystúpenie Británie z Európskej únie. Je tiež pravda, že britskí voliči využívajú komunálne a eurovoľby na to, aby vláde ukázali svoju nespokojnosť, no pri všeobecných voľbách sa rozhodujú úplne inak. Napríklad v roku 2000 konzervatívci získali v eurovoľbách 36 a labouristi 28 percent hlasov, ale o rok v parlamente labouristi slávili drvivé víťazstvo.
Vojna v Iraku však všetko zmenila - Blairova popularita prudko klesla a konzervatívci ani pod vedením nového lídra Michaela Howarda z toho nedokážu ťažiť a získať dostatok voličov, aby o rok mohli oslavovať víťazstvo a zostavovať vládu. Voliči na budúci týždeň rozhodne nebudú k labouristom milí. Z prieskumov vyplýva, že v eurovoľbách sa labouristi ocitnú na druhej priečke za konzervatívcami a v komunálnych voľbách ich tiež vytlačia z kresiel na viac ako 6000 radniciach spolu s liberálnymi demokratmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.