operácia v dejinách ľudstva. Rozkaz na začatie operácie s krycím názvom Overlord vydal americký generál Dwight D. Eisenhower.
V počiatočnej fáze prvej vlny útoku sa 6. júna o 06.30 h na pobreží medzi St. Mere Englise a Caen vylodilo osem spojeneckých divízií. Do Európy spojenci plánovali prepraviť spolu 86 divízií, z toho približne 40 v prvej vlne. Medzi spojeneckými vojskami boli aj príslušníci československej armády. Z juhoanglických prístavov vyplávalo 6697 lodí vojnového námorníctva. Na ich podporu nasadili 14 600 lietadiel stíhačiek i bombardérov a 2600 klzákov na výsadkové operácie. Nemecko - v tom čase už značne vyčerpané z bojov na východnom fronte - mohlo proti spojencom postaviť tri torpédoborce, 36 rýchlych bojových člnov, 350 lietadiel a 34 ponoriek. Nemci nemali za aktuálnej situácie šancu zamedziť vylodeniu spojencov.
Spojenci do 16. júla vylodili takmer 620 000 vojakov, približne 95 000 vozidiel a 218 ton materiálu a vytvorili 30 km široké predmostie do hĺbky desať kilometrov vo francúzskom vnútrozemí. Spojenci svoje predmostia postupne sformovali do širokého - tzv. západného frontu. Okrem iného tým splnili aj požiadavku ZSSR, ktorý sa cítil byť osamotený na východnom fronte. Príprava takejto akcie si vyžadovala dlhodobé obdobie, preto k invázii spojencov došlo až v roku 1944. Vylodenie v Normandii a úspešné ťaženie Červenej armády na východe znamenalo už nezvratnú porážku Nemecka v druhej svetovej vojne. Na operácii Overlord sa okrem amerických a britských príslušníkov ozbrojených síl podieľali aj kanadské, austrálske, novozélandské, juhoafrické, francúzske, poľské, belgické, holandské a československé zväzky a útvary. Spojenecké expedičné sily v Británii mali spolu 2 876 000 vojakov.
Autor: Caen (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.