priemeru. Ak pre tieto zvyšky vyčleníme neveľkú debničku, budú sa postupne hromadiť. Raz za čas ich rozložíme na stole a zapojíme fantáziu. Môže vzniknúť malý bytový doplnok, darček pre blízkych, ale najvďačnejšou oblasťou pre vymýšľanie sú drevené hračky.
Môže to byť napríklad lokomotíva. Začneme stavbou podvozku. Tvorí ho lata 2x3 cm, z ktorej odrežeme 14-cm kus a postavíme ho užšou stranou dole. Z doštičky vyrežeme kolesá. Potrebujeme tri páry menších a jeden pár väčších kolies vzadu. Použijeme vyrezávač kruhových otvorov s priemerom 32 mm na menšie a s priemerom 44 mm na väčšie kruhy. Do laty tvoriacej podvozok vyvŕtame otvory pre osi kolies s vrtákom č.8. Zadná os bude podľa priemeru kolesa trochu vyššie, ostatné tri sú v jednej rovine. Keďže zadné koleso prečnieva nad podvozok, v zadnej časti urobíme z latky asi 5 cm dlhú "nadstavbu". Situácia je zobrazená na kresbe č. 1.
Pokračujeme stavbou plošiny. Z doštičky širokej 5 cm odrežeme dva kusy - 9 cm dlhý na nižšiu časť podvozku, 5 cm na vyššiu časť. Väčší kus vpredu opracujeme, v rohoch vyrežeme oblúčiky. Zvrchu vyvŕtame do väčšieho kusa dva otvory vrtákom č. 8 (obr. 2), do nich zasunieme kolíčky, ktoré zasahujú až do podvozku. Menší diel plošiny prilepíme disperzným lepidlom.
Dominantným prvkom parnej lokomotívy je teleso kotla. V našom prípade na tento účel poslúžila guľatina, násada do lopaty. Z násady odrežeme kus dlhý ako dolná, väčšia časť plošiny. Vyvŕtame dve diery, ktoré budú zhodné s dierami na plošine i podvozku a budú ich spájať navzájom kolíčky. Prednú časť kotla zaoblíme tak, že z použitej násady, ktorá je na konci polguľatá, zrežeme "čiapočku" a prilepíme lepidlom na predok rušňa. Menšia plošinka vzadu je základňou pre strojvodcovu kabínu, ktorá je veľmi štylizovaná. Tvorí ju hranolček odrezaný z laty 2x4 cm, s dĺžkou 3,5 cm. Hranolček prilepíme nastojato k plošinke. Na kabínu dáme striešku, veľkosťou zhodnú s plošinkou pod kabínou, hornú časť však pomocou rašple a brúsneho papiera zaoblíme v smere rovnobežnom s lokomotívou (obr. 3).
Parný rušeň potrebuje poriadny komín a ventil na vypúšťanie pary. Oba tieto prvky sme získali z násadky na skrutkovač. Pripojiť obe telesá na kotol môžeme pomocou kolíčkov, alebo ich pevne prilepíme.
Na kolesá, ktoré sme vyrezali už na začiatku, urobíme osi. Obetujeme jednu okrúhlu (nie šesťhrannú) ceruzu. Narežeme z nej štyri rovnaké kúsky - asi trojcentimetrové. V otvoroch na podvozku, ktoré majú priemer 8 mm, sa osi budú voľne otáčať. Kolesá skompletizujeme, prilepíme k osiam a rušeň je hotový.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.