najvyššie, v strede a pod strechou. Boli to erby rodov, často aj mestský erb. Košice spadali do Abovsko-turnianskej župy a tá svoj erb prezentovala na Župnom dome.
Spomenutý erb symbolizuje nielen spojenie dvoch susedných žúp, ale má aj historickú hodnotu, je z r. 1558, avšak táto budova taká stará nie je. Podľa projektu viedenského staviteľa Langera ju postavili v r. 1779. O 110 rokov neskôr ju rozšírili a dali jej dnešnú podobu. I tak však najkrajšou miestnosťou zostala zasadacia sieň, ktorá je za balkónom. Tam v iluzívnych arkádach sú prekrásne farebné maľby nielen erbov oboch žúp, ale aj niektorých miest.
Práve v tejto sále schválila československá vláda 76 dní po oslobodení Košíc (5. apríla 1945) Košický vládny program. Košice teda boli viac než mesiac (3. apríla - 6. mája), takmer až do oslobodenia Prahy, fakticky hlavným mestom celého Československa. Vďaka vyhláseniu KVP sa budova neskôr stala druhou (a nateraz poslednou) národnou kultúrnou pamiatkou (prvou je komplex & Dóm, & Urbanova veža, & Kaplnka sv. Michala).
Župný dom aj po tejto sláve ostal verejnou budovou, až kým ho v r. 1951 neprevzala 1. regionálna galéria na Slovensku, vtedy zvaná Krajská galéria. Preto ho v 50-tych rokoch upravili na výstavy a v 70-tych na výstavu jedinú a "večnú": Revolučné robotnícke a komunistické hnutie na Východnom Slovensku. 4. apríla 1975 ju otvorili - český a slovenský - ministri kultúry Milan Klusák a Miroslav Válek. Už na druhý deň si expozíciu pozrel predseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal. Večná expozícia vydržala 15 rokov.
Po ďalšej rekonštrukcii si tu môžete pozrieť stálu expozíciu Maliarstvo 19. stor. na východnom Slovensku, ako aj dočasné expozície. Takisto názov budovy sa zmenil z Domu Košického vládneho programu na Galériu Júliusa Jakobyho. To aby sme nezabudli, že v Košiciach žil a tvoril jeden z najvýraznejších slovenských povojnových výtvarníkov (1903 - 1985). Aj teraz ho vidno na Alžbetinej ulici, kadiaľ chodieval, ale už len v podobe sochy.
V Župnom dome nájdete tiež hádam najmenšiu verejnú kinosálu v Košiciach (60 miest), v ktorej sú predstavenia filmového klubu Galéria. V r. 2002 sa do nej zmestil aj Eugene Chaplin junior, aby si pozrel svetovú premiéru filmu Hold o svojom slávnom otcovi. Stalo sa to v rámci jediného Festivalu lokálnych televízií v Európe, ktorý sa organizuje práve v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.