jednoduchou prehliadkou oka a hlavne dúhovky získať dôležité poznatky o zdravotnom stave človeka, odhaliac mnohé z prekonaných chorôb. Je akousi obrazovkou, na ktorej sa premietajú postihnuté miesta organizmu. Tí, čo dokážu čítať "z obrazu", môžu preventívnymi zásahmi predchádzať eventuálnym ochoreniam. U niekoho je dúhovka výraznejšia, u iného menej. Na jej povrchu možno pozorovať "škvrny", tmavšie alebo bledšie odtiene tej istej farby, ktoré sú ukazovateľmi zdravotného stavu človeka.
Existujú tri hlavné kategórie farieb očí - hnedé, modré a zmiešané: sivé, zelené, sivozelené a pod. Niekedy sa tvrdilo, že tmavé oči sú znakom temperamentu, a že ľudia s odlišnou farebnosťou očí, čo je síce zriedkavé, sú chorí. Nie je to pravda.
Škvrny sú znakom nejakej organickej intoxikácie. Ich prítomnosť na dúhovke prezrádza poruchy celkového zdravotného stavu. Farba škvŕn môže byť čierna, červená, cez všetky odtiene hnedej, žltej, tehlovočervenej, oranžovej a sivej. Užívanie acylpirínu zanecháva na oku žlté škvrny.
Ak si pozornejšie prezrieme dúhovku, zbadáme na nej sústredené kruhy. Ich prostredníctvom možno diagnostikovať poruchy nervového systému, krvného obehu, ťažkosti zažívacieho ústrojenstva. Čím je kruh zreteľnejší, tým je porucha vážnejšia.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.