východiskom pre turistov, mieriacich do Spišskej Magury, v zime si sem nájdu cestu najmä lyžiari, ktorí vyhľadávajú tunajšie svahy. Nepochybne najväčšou atrakciou z pohľadu prírodného bohatstva je však travertínové jazierko Kráter, najväčšie svojho druhu na Slovensku a pravdepodobne aj v strednej Európe.
Pôvod jazierka Kráter treba hľadať v dvoch základných predpokladoch - teda výveroch silne mineralizovaných vôd na zlome na úpätí Spišskej Magury (tie sa využívajú aj pre kúpeľné účely) a v mocnom súvrství travertínov, ktoré sa z týchto vôd vyzrážali. Vplyvom priaznivých podmienok sa vytvorilo unikátne kruhovité jazero kráterovitého typu, s priemerom až 20 metrov, hĺbkou tri metre a teplotou vody 23 stupňov. Táto stála teplota, ako aj pomerne silná mineralizácia (až 3,13 g/l vody) zabezpečuje, že Kráter ani v zime nezamŕza.
Travertínová hrádzka jazierka, ležiaceho na vrchole nevýraznej kopy, je vysoká asi 1 meter a neustále je formovaná novými vrstvičkami pramenitu - teda plastickej hmoty, ktorá sa tvorí z vyzrážaných minerálov, časom tvrdne a mení sa na klasický travertín. Kráter má pomerne ustálený vodný režim, napája ho prameň s výdatnosťou necelých osem litrov za sekundu, cez trhliny na dne zároveň neustále uniká do vody oxid uhličitý.
Voda, ktorá sa nachádza v Kráteri, ale aj ostatných minerálnych prameňoch Vyšných Ružbách, má zaujímavý pôvod. Jej zberná oblasť totiž leží až v Belianskych Tatrách, kde sa vo vrstvách tamojších vápencov a dolomitov mineralizuje. Potom putuje ako krasová voda pod mocnými súvrstviami bridlíc a flyša Spišskej Magury smerom na východ a vystupuje pod tlakom na spomínanom zlome, v tzv. ružbašskom tektonickom okne.
Zaujímavým prírodným fenoménom je aj tzv. Smrtná jama, ktorá leží neďaleko Krátera, v kúpeľnom parku. Je to suchý bezvodý kráter, z ktorého uniká jedovatý oxid uhoľnatý a odtiaľ pochádza aj jeho názov. V neďalekom starom travertínovom lome je zasa unikátna prírodná galéria plastík, kde okrem umenia možno obdivovať aj odtlačky rastlín.
Jazierko Kráter je od roku 1967 chránené zákonom, čo okrem iného vylučuje aj kúpanie v ňom. Toto nariadenie sa však na škody prírodným hondotám porušuje... Zároveň leží v ochrannom pásme Pieninského národného parku.
BEDEKER
Prístup: Do Vyšných Ružbách vedie odbočka z Nižných Ružbách, ktoré ležia medzi Starou Ľubovňou a Podolíncom. Po železnici sú východiskom takisto Nižné Ružbachy, resp. zastávka na trati Stará Ľubovňa - Poprad. Samotný Kráter leží v západnej časti obce, na začiatku kúpeľného areálu.
Zaujímavosti okolia: galéria plastík v prírode, Veterný vrch (1 101 m), hrebeň Spišskej Magury, Jarabinský prielom, Litmanová, Ľubovniansky hrad, Vysoké skalky (1 050 m), Pieninský národný park.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.