kompostu však prospieva pôde i rastlinám.
S kompostom dodáva záhradkár do pôdy nielen živiny v priaznivom pomere na výživu rastlín, ale aj organickú hmotu k udržaniu optimálneho obsahu humusu v pôde. Na udržanie optimálneho obsahu humusu v jednotlivých hriadkach zeleniny musíme raz za dva roky dodať na 10 štvorcových metrov úžitkovej plochy minimálne 16 až 32 kilogramov kompostu. Porasty zeleniny organizujeme tak, aby sme každý záhon vyhnojili kompostom raz za dva až tri roky.
V jeseni hnojíme kompostom predovšetkým hriadky vyčlenené na pestovanie jednoročnej letnej zeleniny. Kompost aplikujeme len k zelenine náročnej na hnojenie organickými hnojivami. Vysoké dávky kompostu 8 až 10 kilogramov na štvorcový meter dávame pod uhorky, rajčiaky, kapustu, kaleráb, karfiol, patizóny, cukety a tekvicu. Nižšie dávky 3 až 6 kilogramov na štvorcový meter používame pod pór, kel, zeler, papriku, melón a skoré zemiaky. V jeseni ani na jar nehnojíme druhy, ktorým takéto hnojenie škodí (mrkva, petržlen, cibuľa, cesnak, fazuľa, hrach), ale ani skorú zeleninu. Ak chceme získať mrkvu s nižším obsahom zdraviu škodlivých dusičnanov, túto pestujeme až na tretí rok po hnojení predplodín kompostom.
Trvácu zeleninu a ovocniny hnojíme kompostom pri vysádzaní v jeseni, ako aj každý tretí až štvrtý rok v jeseni alebo na jar. Pri vysádzaní ovocných kríkov a stromov aplikujeme v jeseni 3 až 4 lopaty kompostu na jednu výsadbovú jamu. Pri viniči hroznorodom túto dávku kompostu zdvojnásobíme. Jahody a maliny by sme mali hnojiť kompostom nielen pri výsadbe, ale aj každý rok v dávke 2 až 3 kilogramy na štvorcový meter. K malinám môžeme zarýľovať v jeseni nástielku obohatenú o priemyselné hnojivá. Jahody hnojíme v jeseni alebo až na jar. Na jar môžeme ponechať vrstvu kompostu aj ako vhodnú nástielku až do jesene.
Z okrasných rastlín sú náročné na hnojenie kompostom najmä ruže, hyacinty, zínie, mečíky, pivonky a floxy. Pri výsadbe ruží alebo kvetín aplikujeme ku každému kríku, respektíve na štvorcový meter jednu lopatu kompostu. Porasty každý rok prihnojujeme polovičnou dávkou kompostu. Kompostom hnojíme i trávnik, a to tak pri jeho zakladaní, ako aj počas každoročného ošetrovania.
Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Autor: Pavol ERDZIAK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.