Čo všetko ovplyvňuje veľkosť slepačích vajec?
H. M., Košice
- Každý chovateľ sa rád prezentuje veľkými a ťažkými slepačími vajcami, aj keď je pravda, že ich hmotnosť kolíše. Treba vedieť, že škrupina ako nepoužiteľná časť má pri väčších vajciach nižšie percentuálne zastúpenie ako pri menších. Vo veľkosti žĺtka nie sú veľké rozdiely, takže hmotnosť vajec závisí od bielka.
Na hmotnosť vajec vplýva popri vonkajších a vnútorných faktoroch aj plemenná príslušnosť nosnice. Za rekordérky v tomto smere sa považujú minorky a velsumky. Taktiež rodajlendky, hemšírky, plymutky a faverolky znášajú pomerne veľké vajcia, ale ich hmotnosť kolíše. Aj dobre vyvinuté leghornky a vlašky znášajú v pomere k svojej hmotnosti pomerne veľké vajcia. Vyandotky, orpingtonky, sasexky a najmä kočinky, naopak, v porovnaní so svojou hmotnosťou produkujú podpriemerné vajcia.
Vajcia malých plemien hydiny s ohľadom na hmotnosť ich tela vykazujú takisto rozdiely. Kým hmotnosť malých plemien predstavuje asi tretinu hmotnosti veľkých kúr, tak hmotnosť vajec je vo vyjadrení dve tretiny. Iným slovami, kým hmotnosť nosnice je nižšia o dve tretiny, hmotnosť vajec je menšia len o tretinu.
Z genetického hľadiska sa hmotnosť vajec dedí, hoci nízkym koeficientom. Výberu budúcich nosníc treba venovať primeranú pozornosť, lebo prostredníctvom niekoľko generácií môžeme tento znak v chove evidentne zvýšiť.
Aj spôsob odchovu ovplyvňuje znášku budúcich nosníc. Kuričky odchované v samostatných skupinách rovnakého veku a veľkosti, s prístupom do zatrávneného výbehu, oddelené od kohútov a iných druhov i vekových kategórií hydiny sa harmonicky vyvíjajú. Počas celého znáškového obdobia potom produkujú štandardné vajcia. Naproti tomu zle odchované a podvyživené mládky, ale aj také, ktoré dostávali nadmerné dávky bielkovín, čím boli vyprovokované k predčasnej pohlavnej dospelosti na úkor telesného rastu, produkujú do konca života ľahšie vajcia ako prináležia ich plemennej príslušnosti.
Od týchto činiteľov však musíme odlíšiť fyziologický stav nosnice, keď na začiatku znáškového obdobia znesie 5 až 10 vajec s podpriemernou hmotnosťou, ktoré nazývame pikolo. Až neskôr produkuje štandardné vajcia podľa daného plemena alebo hybridnej kombinácie. Po prestávke v znáške produkuje nosnica ťažšie vajcia a, naopak, ku koncu tohto obdobia znovu ľahšie.
Ak sa chceme vyjadrovať obchodným slovníkom, vajcia označené písmenom S sú "podváhové". Tie, čo sú označené písmenom M, vážia 53 až 63 gramov, L - 63 až 73 gramov a XL - nad 73 gramov.
Ing. Peter ORSZÁG
Autor: Iveta Pavelková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.