zachrániť. Uviedol to včera americký prezident George W. Bush v Paríži v reakcii na sobotňajšie úmrtie R. Reagana.
"Skončil sa veľký americký život," povedal Bush po stretnutí so svojím francúzskym kolegom Jacquom Chiracom, keď sa dozvedel o smrti R. Reagana. Reagan bol hrdinom a bol pevne presvedčený, že USA musia podporovať mier svojou silou, dodal americký prezident.
Ronald Reagan je skutočnou ikonou Republikánskej strany, ku ktorej patrí aj G. W. Bush.
Podľa bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej bol americký exprezident R. Reagan "veľký americký hrdina". Britský premiér Tony Blair ocenil v sobotu pamiatku zosnulého amerického exprezidenta Ronalda Reagana, o ktorom vyhlásil, že bol dobrým priateľom Veľkej Británie.
Bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov vzdal včera poctu zosnulému Ronaldovi Reaganovi ako významnému americkému prezidentovi. "Reagan bol štátnik, ktorý, napriek všetkým nezhodám, ktoré boli medzi našimi krajinami v tom čase, preukázal predvídavosť a odhodlanie vyjsť nám pri našich návrhoch v ústrety a zlepšiť naše vzťahy k lepšiemu, zastaviť nukleárne závody, začať s likvidáciou jadrových zbraní a usporiadať normálne vzťahy medzi našimi štátmi," podal Gorbačov politickú charakteristiku Reagana. Smútok i slová uznania vyjadrili včera aj ďalší predstavitelia
svetovej politiky, organizácíí a inštitúciíí i osobnosti z ostatných oblastí.
Bývalý americký prezident Ronald Wilson Reagan,ktorý zomrel v sobotu vo svojom dome v Bel Air v Kalifornii,
sa narodil 6. februára 1911 v Tampicu (Illinois) ako druhý syn v rodine obchodníka Johna E. Reagana a Nelle W. Reaganovej. Mladý Reagan v rokoch 1928-1932 študoval sociológiu a hospodárske vedy na Eureka College v štáte Illinois. Po ukončení štúdia pracoval v období 1932-1937 ako športový hlásateľ pre stanicu WOC v Davenporte a neskôr pre WHO v Des Moines (Iowa). V období rokov 1937-1966 pracoval ako herec a producent v Hollywoode, pričom účinkoval vo viac než 50 filmoch.
Potom nasledovala v rokoch 1942-1945 vojenská služba. Pôsobil vo vojenskom letectve, kde viedol výrobu inštruktážnych filmov a dosiahol hodnosť kapitána. V rokoch 1947-1952 a 1959 bol predsedom Združenia filmových hercov. Jeho druhou manželkou sa v roku 1952 stala herečka Nancy Davisová (rodená Anne Francis Robbinsová), s ktorou sa spoznal pri natáčaní filmu a mal s ňou dve deti Patriciu Ann (1952) a Ronalda Prescotta (1958).
Reagan, pôvodne stúpenec Demokratickej strany, začal začiatkom 50.rokov podporovať republikánov. Od roku 1962 bol členom Republikánskej strany. V období rokov 1967-1974 pôsobil ako guvernér štátu Kalifornia, pričom do úradu ho znovuzvolili roku 1970. V rokoch 1968 a 1976 sa dvakrát neúspešne uchádzal o nomináciu za kandidáta na úrad prezidenta za republikánov. V rokoch 1975-1980 pracoval ako podnikateľ, rančer a komentátor.
V roku 1980 viedol svoju prvú prezidentskú kampaň, pričom voľby vyhral a funkcie prezidenta Spojených štátov amerických sa ujal 20. januára 1981. V roku 1984 bol aj spolu s viceprezidentom Georgeom Bushom opäť zvolený.
V domácej politike sa prezidentovi Reaganovi podarilo dosiahnuť ekonomický rast bez inflácie a znížil tiež percento nezamestnanosti. V roku 1987 podpísal so ZSSR dohodu o likvidácii rakiet stredného doletu a strategických operačných rakiet. Po skončení prezidentúry sa u neho rozvinula Alzheimerova choroba, čo si vynútilo jeho odchod do ústrania.
Autor: Paríž/Washington/Londýn/Moskva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.