Muktadu as
"Som rád, že dnes informujem o úspešnom ukončení rokovaní o celoštátnej transformácii a reintegrácii milícií a ďalších ozbrojených síl, ktoré boli predtým mimo štátnej kontroly," uviedol Alláwí vo vyhlásení. Výsledkom dohody bude podľa jeho slov prechod veľkej väčšiny takýchto síl v Iraku - asi 100 000 ozbrojených osôb - do civilného života alebo jednej zo štátnych bezpečnostných služieb. Skupiny, ktoré dohodu neakceptovali, boli postavené mimo zákon.
S detailnými plánmi, časovým rozvrhom a podmienkami reintegrácie súhlasilo alebo svoje milície už rozpustilo spolu deväť významných polovojenských skupín, medzi nimi kurdskí pešmergovia a Brigáda Badr šiitskej strany Najvyššia rada pre islamskú revolúciu v Iraku (SCIRI). "Odteraz sú všetky ozbrojené sily mimo štátnej kontroly, ako to stanovuje toto nariadenie, ilegálne. S tými, ktorí si zvolili násilie a nezákonnosť pred prechodom a reintegráciou, bude zaobchádzané neľútostne," vyhlásil Alláwí.
Mimo zákon stavia milície už dočasná iracká ústava, odsúhlasená v marci. Alláwí dodal, že po včerajšej dohode vydá Spojenými štátmi vedená správa nariadenie aktivujúce zákaz milícií a privátnych ozbrojených skupín. Spojenecká správa už dlho presadzovala rozpustenie ozbrojených zložiek irackých skupín, mnohé z nich, najmä kurdské a šiitske strany, si však chceli ponechať svoje ozbrojené krídla.
Nová dohoda sa netýka Sadrovej Armády Mahdí, ktorá pred dvoma mesiacmi spustila povstanie proti okupačným oddielom. Po dlhých zrážkach americké sily minulý týždeň súhlasili s prímerím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.