študenti sa zúčastnia výmenných pobytov v Nemecku a o rok na to k nim na návštevu zavítajú ich nemeckí priatelia. V rámci tejto akcie uplynulú sobotu pricestovalo na Slovensko 23 študentov z Warendorfu, ktorých tu čaká týždeň plný zaujímavých činností. Hneď po príchode sa rozdelili na dve skupiny. Dvanásť mladých ľudí strávi nasledujúcich sedem dní v rodinách študentov Gymnázia Tomáša Akvinského v Košiciach, zvyšok ubytujú študenti takisto košického gymnázia na Poštovej ulici 9. Aj zameranie každej skupinky je iné. Menšia časť žiakov gymnázia Laurentianum vo Warendorfe sa orientuje na výpočtovú techniku. V rukách tej väčšej zas ožívajú hudobné nástroje. Už doma nacvičovali jednotlivé skladby, vyvrcholením celej akcie budú 2 koncerty. Uskutočnia sa v piatok 11. júna o 10. a o 18. hodine vo Vetritase na Dominikánskom námestí v Košiciach.
Program pripravený pre mladých Nemcov je naozaj pestrý. Na začiatku ich oficiálne privíta starosta mestskej časti Košice - Staré mesto Ing. Ján Süli. Ani slovenskí hostitelia nelenili a svojim priateľom vymysleli kvíz, ktorého témou je Európska únia. Študenti z Warendorfu im na oplátku položia niekoľko vedomostných otázok týkajúcich sa Nemecka a Slovenska. Počas svojho pobytu na Slovensku budú mať možnosť navštíviť Bardejovské kúpele, spoznajú čarokrásnu prírodu Slovenského raja, pozrú si prešovské solivary a, samozrejme, nebude chýbať ani prehliadka historického centra Košíc, ktoré sa všetkým mimoriadne páči. "Warendorf je v podstate malé mesto, má okolo 40 tisíc obyvateľov, Košice sa nám teda zdajú strašne veľké. Budovy sú nádherné a aj ľudia sú veľmi milí. Nerozumieme síce ničomu, ale cítiť to z výrazu tváre, gestikulácie a pohľadov. Slováci sú podľa nás omnoho pohostinnejší a priateľskejší ako ľudia u nás," vraví nemecký študent Dominik. Napriek tomu, že slovenčina sa im zdá veľmi náročná, stihli sa už naučiť niekoľko slovíčok. Okrem fráz ako 'ďakujem pekne' a 'prosím si' ovládajú nemeckí študenti napríklad slovo 'čučoriedka' či vetu 'Nič nie je nemožné', ktorú považujú za veľmi potrebnú.
Mladí ľudia sú nadšení že majú možnosť zúčastniť sa na takomto projekte. "Je to veľmi zaujímavé spoznávať kultúru a národ cudzej krajiny. Nielen naše jazyky, ale aj naše názory, priority, ambície či koníčky sú diametrálne odlišné."
Po našom nedávnom vstupe do Európskej únie je nevyhnutné spoznávať ostatné členské krajiny a spolupracovať s nimi. Preto by podobných projektov malo byť čo najviac, keďže naša európska budúcnosť je v rukách mládeže.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.