overene zatiaľ nefunguje nič... Ale pozor! Posledných pár rokov zažívajú už aj na Slovensku svoj boom takzvané psychowalkmany.
S novou technológiou na "zrýchlené učenie" prišla pred pár desaťročiami americká NASA, aby za relatívne krátky čas vycvičila svojich pilotov. Postupom času sa však technológia psychowalkmanov zdokonalila a preniesla aj medzi širokú verejnosť a pred 6 rokmi zavítala aj k nám. Dnes rastú ako huby po daždi hlavne súkromné jazykové školy, ktoré na výučbu používajú práve tento novodobý zázrak vedy. Výnimkou nie sú ani Košice. O psychowalkmanoch sme sa zhovárali s Ing. Danielom Vaňom, ktorý sa touto problematikou v Košiciach zaoberá.
"Tento produkt sa využíva hlavne na učenie, najmä v období, keď je zvýšený nápor na psychiku a prijímanie informácií. Tieto prístroje sú svojim spôsobom prístroje relaxačné, nie sú teda orientované len na učenie sa napríklad cudzích jazykov, ale sú vhodné na relaxáciu, uvoľnenie, či pre ľudí s poruchami spánku. Keď sa učíte, zároveň pritom aj relaxujete, takže samotné vzdelávanie potom nie je až také unavujúce a ste schopní učiť sa aj 4 hodiny bez väčších problémov a únavy."
Ako Ing. Vaňo hovorí, v súčasnosti je zhruba 95% klientov, ktorí sa za pomoci psychowalkmanov chcú učiť hlavne cudzie jazyky. Podľa neho to súvisí aj so vstupom Slovenska do EÚ a so zvýšenými požiadavkami na zamestnancov zo strany zamestnávateľov a s požadovanými znalosťami cudzích jazykov. Prioritou je hlavne angličtina. I keď sú psychowalkmany vhodné hlavne na výučbu jazykov, dajú sa využívať aj na výučbu kalsických teoretických predmetov.
Psychowlakmany dokážu dostať mozog človeka do takzvanej hladiny alfa, v ktorej je schopný najlepšie prijímať informácie a ukladať ich do dlhodobej pamäte. Hladina alfa je stav medzi spánkom a bdením, keď je človek svojim spôsobom v driemotách. Tieto stroje majú výhodu, že sa môžu používať aj v domácom prostredí a nie len v špeciálnych priestoroch. Ak by mal niekto záujem zakúpiť si psychowalkman, mal by mať na pamäti, že samotný prístroj stojí od 6 do tých 13 tisícok. K tomu je potrebné zakúpiť si aj špeciálny jazykový komplet s audio nahrávkami, ktorý stojí okolo 2000 korún.
To, ako rýchlo a kvalitne by ste sa cudzí jazyk naučili, závisí od množstva faktorov. Samozrejme nesmie chýbať poriadna dávka motivácie, samotnej psychiky, dokonca vraj zaváži aj fakt, akého ste pohlavia! Podľa Daniela Vaňa sú totiž muži tí, ktorí sú viac ovládaní mozgovou hemisférou, ktorá je tá "viac logická" ako intuitívna a naopak u žien má väčší priestor tá druhá.
"Dá sa povedať, že človek dokáže infomácie prijímať asi jeden a pol až dva a pol krát rýchlejšie ako pri bežnom učení. Úspech majú najmä auditívne typy, pretože práve títo ľudia sa toho najviac naučia práve počúvaním. Viac sa naučia aj študenti v porovnaní so staršími ľudmi, ktorí už vypadli z kolotoča neustáleho učenia sa."
Samotný prístroj psychowalkman nie je walkmanom, má len podobný tvar. V ňom si môžete nastaviť požadovaný zabudovaný program, napríklad na zvýšenie koncentrácie, potlačenie únavy, zvýšeného náporu na psychiku, či iné a nasadíte si špeciálne okuliare, ktoré z vnútornej strany blikajú podľa nastaveného programu. Popri tom si do slúchadiel pustíte špeciálnu vyučovaciu kazetu z magnetofónu a ide to!
Výhodou jazykovej školy je však fakt, že popri tomto učení vám dá výklad aj kvalifikovaná lektorka. Avšak počúvaním a výkladom celá výučba nekončí! Aj tu je totiž potrebné naučenú látku zopakovať aj "normálnym spôsobom".
Tento výdobytok techniky môžu používať všetci ľudia, samozrejme aj tu existujú určité obmedzenia. Ľudia s epileptickými záchvatmi, alebo po úrazoch mozgu by sa o tejto problematike mali radšej pozhovárať najprv s lekárom. Ako na záver Ing. Vaňo dodal: "Trend a záujem o psychowalkmany je naozaj stúpajúci."
Keďže psychowalkman ovplyvňuje mozog človeka, opýtali sme sa klinickej psychologičky PhDr. Evy Reichelovej, aký je jej názor na danú problematiku. "Vedecké výskumy zatiaľ nie sú na takej úrovni, že by sa jednoznačne tvrdilo, že tento spôsob učenia sa je efektívny pre ľudí. Ako psychologička nemôžem vôbec potvrdiť, že to môže naozaj fungovať. Je to veľmi individuálna záležitosť. Človek, ktorý je od prírody lenivý siahne skôr po tejto metóde, ale výsledky mu nikto nezaručí. Mozog má rôzne hladiny "fungovania" a dajú sa aj umelo vyvolať, ale je potrebné povedať, že u niektorých ľudí to môže byť veľmi nebezpečné, pretože mozog nemusí zareagovať takým spôsobom, aký je očakávaný." Ako Dr. Reichelová na záver dodala, najvhodnejší spôsob učenia je ten klasický, kde je mozog na normálnej úrovni a nie umelo vyvolaný.
S otázkou, či by sa psychowalkmny mohli začať využívať aj ako súčasť vyučovania na školách, sme sa obrátili aj na Ministerstvo školstva. Ako nás informovala tamojšia hovorkyňa, o takejto forme výučbe zatiaľ neuvažujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.