špičky (obvykle ráno, cez obed a večer) produkujú elektrickú energiu, zatiaľ čo v noci využívajú nadbytok elektrickej energie v sieti na čerpanie vody z dolnej záchytnej nádrže späť do hornej nádrže. V prečerpávacej elektrárni sa používajú tzv. reverzibilné turbíny, ktoré slúžia aj na pohon generátorov aj na čerpanie vody. V prečerpávacej elektrárni Cruachan tvorí dolnú nádrž prirodzené a veľmi hlboké jazero Loch Awe. Horná nádrž vznikla na úbočí pohoria Ben Cruachan tak, že jedno údolie bolo prehradené priehradou, ktorá má dĺžku 316 metrov a výšku 46 metrov. V hĺbke 400 metrov pod hornou nádržou bolo zvnútra hory vydolovaných 220 000 kubických metrov skaly a zeminy a do takto vytvorenej umelej jaskyne bola umiestnená vlastná elektráreň so štyrmi generátormi (dva z nich majú výkon po 100 MW, dva po 120 MW). Podzemné tunely na prívod vody majú celkovú dĺžku 19 kilometrov. V prípade potreby môže elektráreň začať produkovať elektrickú energiu do dvoch minút. Ak sú však turbíny udržiavané v chode (voľne sa otáčajú, pričom prívod vody je zavretý), možno generátory uviesť do činnosti za 30 sekúnd.
Najzaujímavejšie na elektrárni Cruachan je však pravdepodobne to, že táto elektráreň je temer takou známou škótskou turistickou atrakciou ako zámok v Edinburghu. V modernom návštevníckom centre elektrárne sú interaktívne displeje, ktoré poskytujú informácie o elektrickej energii a jej výrobe. V centre sú aj počítače s výchovnými hrami pre deti a obchod so suvenírmi. Mnohí návštevníci obdivujú subtropické rastliny, ktoré tu pracovníci elektrárne pestujú. Z galérie môžu návštevníci vidieť vnútro generátorovej haly so štyrmi obrovskými generátormi. V turistických sprievodcoch je elektráreň Cruachan označená piatimi hviezdičkami (to je najvyšší počet). Návštevnícke centrum elektrárne Cruachan navštívi každé leto okolo 50 000 návštevníkov.
Možno by sme sa mali od vynaliezavých Škótov poučiť. Veď aj tu, na východnom Slovensku máme dve prečerpávacie elektrárne (v Dobšinej a na Ružíne). Možno by sa mnohí našinci i zahraniční turisti radi oboznámili s tým, ako taká elektráreň vlastne funguje.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.