vyrobili firmy Adidas a Puma. Ak si na dovolenke kdesi v Thajsku kúpite "značkové" hodinky Rolex, takisto si nemôže byť istí, že dostanete výrobok švajčiarskej firmy Rolex. No a ak si hocikde na svete zájdete na pohárik dobrej škótskej, nemáte istotu, že pijete "živú vodu", pochádzajúcu zo škótskej vysočiny. Zhrnuté a podčiarknuté, svet je plný falošných či falšovaných, napodobených alebo upravených výrobkov, ktoré sa vydávajú za niečo, čím nie sú. Takýmto podvodom prichádzajú najmä výrobcovia luxusných značkových tovarov ročne o obrovské sumy peňazí. Odborníci odhadujú, že päť až sedem percent svetového obchodu tvorí obchodovanie s nepravými výrobkami. Približne každý desiaty značkový produkt, predávaný na svete, je vraj falzifikát. Celkové ročné škody, spôsobené predajom napodobenín značkových produktov, sa odhadujú na šesť miliárd libier.
Vráťme sa však k škótskej whisky. Tá je veľmi populárnym objektom ani nie tak falšovania, ako "nahrádzania". Veď ak nie ste odborník na whisky, ako spoznáte, či vám výčapník nalial pravú škótsku, alebo len akúsi jej lacnú napodobeninu? Takéto "falšovanie" whisky je pritom v podstate veľmi jednoduché, pretože k nemu netreba žiadne technické zariadenia stačí do prázdnej fľaše pravej whisky naliať chuťovo veľmi príbuzný, ale oveľa lacnejší produkt. Takouto manipuláciou prichádzajú výrobcovia značkových liehovín v Spojenom kráľovstve ročne o približne 400 miliónov libier. Odhaduje sa, že až šesť percent výčapov a barov sa uchyľuje k nekalým praktikám náhrady značkových liehovín lacnejšími produktmi. Niektoré lacnejšie výrobky sú pritom pravdepodobne kontaminované rôznymi chemikáliami, ktoré vhodne upravia ich chuť ale ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Jednou z firiem, ktoré na nečestné praktiky výčapníkov dopláca, je firma Diageo, ktorá predáva značkové liehoviny v 180 krajinách celého sveta. Táto firma distribuuje výrobky takých známych firiem, akými sú Smirnoff, Guinness, Johnnie Walker a Baileys. Ročné straty tejto firmy, spôsobené organizovaným falšovaním (falošné balenie, napĺňanie originálnych fliaš lacnými produktmi atď.), predstavujú približne 70 miliónov libier. Firma Diageo si preto povedala, že sa pokúsi obmedziť predaj nepravého alkoholu na najnižšiu možnú mieru. K tomu jej má pomôcť nový prístroj, ktorý priamo na mieste (napríklad v bare) spoľahlivo odhalí nepravú whisky. Prístroj vyvinuli pracovníci technického centra spoločnosti Diageo v spolupráci s firmou Spectroscopic&Analytical Developments. Do vývoja nového testovacieho prístroja investovala firma Diageo okolo 100 000 libier. Tento prvý prenosný prístroj na overovanie pravosti whisky analyzuje vzorku skúmanej liehoviny pomocou ultrafialového svetla. Prístroj, ktorý bol vtipne nazvaný authenticator (asi to môžeme preložiť ako autentizátor, teda overovač pravosti), porovná spektrum skúmanej vzorky so spektrom pravej liehoviny príslušnej značky. V pamäti prístroja môže byť uložených až 16 spektroskopických profilov rôznych druhov whisky. Veľkou výhodou prístroja je aj to, že s ním môžu pracovať aj nezaškolení pracovníci. Overovanie pravosti vzorky whisky trvá necelú minútu, zatiaľ čo štandardná laboratórna analýza môže trvať až dva týždne.
Autentizátor firmy Diageo už prešiel skúškami v Kolumbii, Španielsku a Venezuele a výrobca ho chce ponúknuť všetkým distribútorom značkovej whisky i kontrolným inštitúciám.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.