dlhšiu pauzu, ale na veľké naliehanie sústraníkov sa v nedeľu zapojil do poslednej fázy eurovolebnej kampane. Hneď dvoma televíznymi exhibíciami - a bolo veselo. Ako väčšinou vždy, keď je Mečiar v úplnku.
Spôsob, akým predseda HZDS pozval "Slovákov" k voľbám, opäť presvedčil, že tento človek je nenapraviteľný: "Kto nepríde, volí SMK". Jej poslanci by totiž - podľa Mečiara - v EP nezastupovali Slovensko, ale maďarský národ. Nacionálna karta v rukách Mečiara nie je, samozrejme, vec nevídaná (napokon, občas ju rozohrávajú aj slovenskí politici lepšej povesti - naposledy Dzurinda). Len zaráža kontext - vonkajší i vnútorný.
Ak má európske zjednocovanie jeden nespochybniteľne pozitívny obsah, tak je to historické zmierenie a preklenutie dávnych nepriateľstiev. Toho symbolickým naplnením je Európsky parlament, ktorý je štrukturovaný podľa politických frakcií, čo vlastne zhmotňuje nadradenosť ideí a programov nad národnou príslušnosťou. Európske voľby sú až také "supranacionálne", že ktorýkoľvek občan únie môže odovzdať svoj hlas v ktorejkoľvek krajine - pre niektorú z tamojších strán. Mečiar teda motivoval voličov v rozpore so samotnou filozofiou inštitúcie, do ktorej sa volí. Isteže, jemu osobne môže byť ukradnutá filozofia aj inštitúcia, on sleduje v politike iné priority. Zaujímavejšie je, že tento populizmus, oportuznizmus a povrchnosť nie je situačnou improvizáciou predsedu, ale zdieľa ho celé HZDS - podobný apel sa nachádza už v straníckom vyhlásení spred 2 týždňov. Pozvánka k urnám pre "Slovákov" od Mečiara a HZDS teda popiera samotnú podstatu EÚ.
Pikantný je domáci kontext - v banskobystrickom kraji podpísali HZDS a SMK presne pred mesiacom koaličnú dohodu. Regionálny šéf HZDS (a podpredseda) Milan Urbáni je ňou priam nadšený. Niežeby to bolo na Slovensku čosi prekvapujúce (okrem SNS-SMK existujú v komunálnej politike všetky možné kombinácie). Normálnym rozumom je ale dosť ťažko uchopiteľné, ako môže strana agitovať na nacionálnom princípe proti niekomu, s kým vládne - hoci len v regióne.
Nesmie sa zabúdať, že Mečiar neostal osamotený. Pridal sa aj jeho úhlavný opozičný "priateľ" Robert Fico, ktorý bol ešte popisnejší: "Slováci, poďte voliť, inak sa môže stať, že SMK bude mať v EP až 5 či 6 poslancov". Nevedno, ako predseda Smeru k takýmto ohromujúcim číslam došiel - Bugár by bol mimoriadne spokojný už s tromi. Zatiaľ žiadne výskumy neuvádzajú, že medzi Maďarmi by bol dramaticky vyšší záujem o tieto voľby, než prejavujú Slováci.
Celkom nedávno hlasovali poslanci Smeru (aj HZDS) za antidiskriminačný zákon, ktorý zakazuje rozlišovanie podľa národnosti dokonca aj v civilnej sfére. Oni diskriminujú v politike. U Smeru je to však ešte vážnejšie: Kým Mečiar a HZDS len hlúpo a populisticky hľadajú eurovolebnú tému, ktorou by si pomohli, u Fica a Smeru ide o programovú líniu. V nedávnej minulosti mala táto strana niekoľko vyhlásení, ktorými tematizovala "maďarskú otázku". Na zrušenie jednej slovenskej školy v Komárne reagovali napr. útokom, že "SMK ukazuje svoju pravú nacionalistickú tvár" (hoci združovanie škôl je na programe dňa nielen v Komárne). Keď bol na Slovensku Viktor Orbán, Smer si neodpustil poznámku, že jeho návšteva "znamená definitívne prihlásenie SMK k politike Fideszu". Nacionálne poďobaná tvár Smeru stojí za všimnutie zvlášť preto, lebo najmä cez eurolíderku Beňovú sa profilujú ako rýdzo "proeurópska" strana.
Pre spravodlivosť sa patrí uviesť, že ani SMK nie je celkom bez viny. Zámienku na výpady ponúkla sama v straníckom komuniké k eurovoľbám, kde čierne na bielom stojí, že "maďarská komunita na Slovensku môže po prvý raz získať zastúpenie v EP (...) spoločne s ostatnými predstaviteľmi maďarského národa". Nie je to žiadna svätokrádež - ale mohli si tú dvojzmyselnú provokáciu odpustiť. Príslušnosť k národu je síce faktom (a nie výzvou na diskrimináciu iných), a realitou je aj to, že v EP zasadnú spoločne s inými Maďarmi, čo je 86 rokov po Trianone pre nich veľká vec. Vyzdvihovať toto "znovuzjednotenie" práve v súvislosti s E-voľbami je však nešťastné. Najmä v takej kampani, v ktorej temer všetky strany zdôrazňujú "obranu národných záujmov".
Mečiarov comeback obohatil nedeľu aj smiešnymi súbojmi, ktoré zvádzal s Hrušovským. Hádka o euroústave ukázala, že výluka predsedu HZDS bola naozaj dôsledná, keďže o stave vecí nemá ani potuchy. V tom istom čase, čo vykrikoval, že dokument je "hotová vec", český exminister zahraničných vecí Kavan na ČT 1 vyhlásil, že v júni je dohoda eurolídrov na ústave vylúčená. Skvelý gól bol aj jeho návrh na zriadenie postu európskeho minitra. Raz darmo - bez Mečiara by eurokampaň nebola kompletná. Ešteže sa snaží aj Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.