že mierové misie v Iraku a na Cypre majú svoj zmysel a nie je ani dôvod na stiahnutie vojakov späť do vlasti.
Rudolf Schuster považuje tragické udalosti uplynulých hodín za daň, ktorú platíme v zápase o celosvetovú bezpečnosť, slobodu a demokratické hodnoty, píše vo vyhlásení.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský hovorí, že dostal jednu z najsmutnejších správ vo svojom politickom živote. Vojakov považuje za hrdinov, lebo obetovali život za iných. Kondolenčný list zaslal prezidentovi Schusterovi americký veľvyslanec na Slovensku Ronad Weiser.
Tragédia vojakov okamžite podnietila úvahy o zmysluplnosti ich pôsobenia v zahraničí. Opozícia už naznačila, že chce o probléme diskutovať v parlamente. Komunisti sa ozvali, že keby vojaci do Iraku nešli, nezomreli by.
Líder Smeru Robert Fico kladie otázku tým, ktorí poslali vojakov do Iraku, čo sa ešte musí stať, aby sa o situácii v Iraku aspoň diskutovalo. Líder HZDS Vladimír Mečiar sa obmedzil len na vyjadrenie sústrasti pozostalým. "Slovami žiaľ pozostalých nezmiernime, ale mali by vedieť, že s nimi všetci hlboko cítime," povedal.
Predseda vlády Mikuláš Dzurinda si myslí, že stiahnutie vojakov naspäť do vlasti by bolo "obrovským nešťastím" pre Irak i celý svet. Slovensko by malo podľa neho postupovať koordinovane s medzinárodným spoločenstvom.
Ani Hrušovský by tragédiu nespájal s debatou o stiahnutí vojakov. Predseda SMK Béla Bugár si myslí, že podobná nehoda sa mohla stať aj v hociktorých kasárňach na Slovensku. "To s Irakom nesúvisí. Situácia by bola iná, keby došlo k priamemu boju a v ňom by zahynuli naši vojaci. Aj to by sme museli zvládnuť. Ľutujem, že naši padli. Sme tam však preto, aby sme pomohli irackému ľudu," povedal.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.