vzdialenosti dvoch kilometrov. Oznámilo to včera Ministerstvo obrany SR s odvolaním sa na výsledky vyšetrovania medzinárodnej vojenskej komisie v Iraku pod velením poľského generála Piotra Czerwinského.
Minister obrany Juraj Liška však upozornil, že výsledky vyšetrovania ešte nie sú definitívne. "Inšpekcia vyslovuje podozrenie, že jeden z mínometných granátov zasiahol aj miesto, kde bola munícia určená na zničenie," konštatoval Liška. Podľa záverov komisie dodržala medzinárodná jednotka všetky potrebné predpisy a bezpečnostné opatrenia. Podľa slov náčelníka štábu operácií a výcviku Petra Gajdoša boli na slovenský, poľský a lotyšský tím vypálené štyri mínometné granáty kalibru 98 milimetrov. "Zhodou okolností ten jeden dopadol priamo do trhacej jamy, alebo do jamy určenej na likvidáciu munície. Tým nastala niekoľkonásobná zvýšená detonácia a zasiahla našich chlapcov, ktorí plnili úlohy odmínovania v blízkosti tohto priestoru," povedal generál. "Pracovný tím začal vykonávať prácu o 7.30 irackého času, v čase medzi 8.50 až 8.55 zaznela silná detonácia, po ktorej nasledovalo v priebehu asi 15 minút niekoľko ďalších detonácii. Následkom tejto udalosti zahynuli traja slovenskí, dvaja poľskí a jeden lotyšský vojak a jeden Poliak bol ťažko zranený," citoval Liška závery vyšetrovania.
Komisia zatiaľ nezistila, kto granáty vystrelil. "Z výsledku streľby vidieť, že to boli určite špecialisti, keď sa dokázali takýmto spôsobom zarámovať do priestoru, kde tieto tri tímy pracovali," poznamenal Gajdoš. Ďalšie vyšetrovanie povedie iracká polícia.
Stanovisko potenciálnych strelcov sa podľa Gajdoša nachádzalo dva kilometre severovýchodne alebo juhovýchodne od miesta nasadenia slovenských ženistov. Generál je presvedčený, že ochranné jednotky si spoľahlivo plnili svoje úlohy. "Verím tomu, že chlapci mali svoje ochranné hliadky zabezpečené tak, ako im uložil veliteľ," vyhlásil generál s dodatkom, že napríklad voči delostreleckým útokom niet spoľahlivej ochrany. Vojaci z ochrannej čaty sú podľa neho vo vzdialenosti asi 500 metrov od jednotky, ktorá pracuje. Na starosti majú bezprostrednú ochranu jednotky proti ručným zbraniam počas presunov a v čase práce. "Toto bolo zabezpečené," dodal. K dispozícii majú aj obrnené transportéry.
Vojaci v utorok podľa Lišku likvidovali 68 mín. Minister Liška zatiaľ neuvažuje o posilnení slovenskej jednotky v Iraku. Pri otázke o zotrvaní našich vojakov sa odvolal na schválenú rezolúciu OSN, podľa ktorej je prítomnosť mnohonárodných síl potrebou samotného Iraku. Následky odchodu koaličných síl by boli katastrofálne, pretože Iračania nie sú schopní vyplniť bezpečnostné vákuum, ktoré by vzniklo - to by mohol byť priestor pre nového Saddáma Husajna, parafrázoval minister časť rezolúcie. Telá obetí prevezú na Slovensku podľa Gajdoša 14. alebo 15. júna.
Slovenský inšpekčný tím by mal do Iraku vycestovať pravdepodobne dnes.
Ministerstvo obrany sprístupnilo Sieň slávy mierových misií, kde sa verejnosť môže podpísať do kondolenčnej listiny. Otvorená je denne okrem víkendov od 9. do 15. hodiny až do pohrebu zosnulých vojakov. Vystavené sú tu aj ich fotografie. Ako jeden z prvých sa podpísal práve minister Liška.
Pri útoku zahynul rotný Peter Dinga, čatár Vladimír Simonides a čatár Miroslav Frkáň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.